Temat matury z polskiego 2021. O czym była rozprawka?

2021-05-04 11:29 Alicja Wójcik
Matura
Autor: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Matury w tym roku tradycyjnie rozpoczęły się 4 maja egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym. Uczniowie przystąpili do matury punktualnie o godzinie 9, a na jej napisanie mieli 170 minut. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Edukacji i Nauki tegoroczna matura miała być nieco łatwiejsza, a zakres materiału mniejszy niż w poprzednich latach. Czy rzeczywiście sprawiła uczniom mniej kłopotów?

Temat matury z polskiego 2021. O czym była rozprawka? Mimo że początkowo tegoroczni maturzyści podejrzewali, iż egzaminy mogą być przesunięte tak jak rok temu, ostatecznie Ministerstwo podjęło decyzję, iż abiturienci podejdą do egzaminu dojrzałości na początku maja. Nieobowiązkowe są jednak matury ustne, a także nie ma konieczności podchodzenia do egzaminu na poziomie rozszerzonym. W tym roku matura podstawowa z języka polskiego ponownie składa się z dwóch części. Pierwsza to zadania głównie otwarte, które opierają się na dwóch tekstach. Zadań jest ok. 12-15 i można za nie zdobyć 20 punktów. Druga część to wypracowanie. Do wyboru są trzy tematy - dwie rozprawki oraz interpretacja tekstu poetyckiego. Za rozprawkę można otrzymać 50 punktów. Jakie były tematy tegorocznych rozprawek na maturze z polskiego?

Temat matury z polskiego 2021. O czym była rozprawka?

Pierwsi maturzyści, którzy skończyli pisać egzamin, dzielili się wrażeniami z tegorocznej matury na Twitterze. Zdecydowana większość zdających przyznała, że egzamin rzeczywiście nie należał do najtrudniejszych. Tak jak wcześniej przewidywało wielu maturzystów, jedną z lektur, które znalazły się na tegorocznej maturze z podstawowego polskiego, była Lalka, a temat rozprawki brzmiał 'Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu?'. Natomiast drugim tematem był związany z Ziemią obiecaną Reymonta temat 'Miasto - przyjazne czy wrogie człowiekowi?'.

ESKA XD #021 - Eurowizja, Więzień miłości, mięso z roślin, gwiazdy bez matury
Najnowsze