Sziget Festival 2022, czyli wyspa wolności i wspaniałej muzyki na żywo [RELACJA]

2022-08-16 19:40
Sziget Festival 2022
Autor: materiały prasowe Sziget Festival

Wyobraźcie sobie miejsce, gdzie możecie być w stu procentach sobą, a zewsząd docierają do was dźwięki muzyki. Takim właśnie miejscem jest węgierska wyspa Óbudai, gdzie od blisko 30 lat odbywa się Sziget Festival. Gdy mowa o TAKIM line-upie, niestraszny kurz i upał.

Sziget Festival 2022 już za nami. Mająca blisko 30-letnią historię impreza jest zdecydowanie jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych nie tylko w Europie, ale i na świecie. Co roku wyspa Óbudai, gdzie odbywają się koncerty, gości setki tysięcy spragnionych muzyki na żywo fanów nie tylko z Węgier, ale właściwie z każdego zakątka naszego globu. Tegoroczny Sziget Festival był pierwszym od 2019 roku, w związku z czym oczekiwania były ogromne. I choć, jak tłumaczą organizatorzy, budżet został znacząco zmniejszony ze względu na postępującą inflację i inne niesprzyjające okoliczności, co znalazło swoje odzwierciedlenie w mniejszej ilości dekoracji i wizualizacji, to muzycznie Sziget był po prostu doskonały. A przecież o muzykę tu chodzi.

Odbywający się na Węgrzech festiwal trwał dokładnie 6 dni, a przed publicznością zaprezentowali się topowi artyści z całego świata, tacy jak Dua Lipa, Justin Bieber czy Calvin Harris. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że Sziget Festival to ponad 20 scen, każdy mógł znaleźć tam coś dla siebie. Moją pierwszą myślą po przekroczeniu legendarnego już mostu K-híd, była ta, że jeszcze nigdy nie widziałem festiwalu zrobionego z takim rozmachem! Przypominająca jeden wielki labirynt wyspa wolności została całkowicie przejęta przez festiwalowiczów, którzy rozkładali się z namiotami właściwie wszędzie (na trawie, pod scenami) i roztaczali bardzo pozytywną energię, stale zachęcając do wspólnej zabawy. Jako że skala przedsięwzięcia jest naprawdę ogromna, właściwie na każdym kroku można było natrafić na którąś z atrakcji. Sceny większe i mniejsze, food trucki, loterie, diabelskie młyny, mechaniczne byki, pamiątkowe ściany, sale konferencyjne - to wszystko i znacznie więcej czekało na uczestników wydarzenia. Bardzo pomocny w ogarnięciu wszystkich elementów okazał się wręczany podczas przechodzenia przez bramki paszport zawierający spis wszystkich scen i pokazów oraz przejrzystą mapę, która niejednokrotnie pomogła mi nie zabłądzić.

Sziget Festival 2022 był moim pierwszym zagranicznym festiwalem, w związku z czym starałem się czerpać z niego jak najwięcej. Nawet nie wyobrażacie sobie, jakie to świetne uczucie, gdy przypadkiem trafiacie pod jedną ze scen i zostajecie tam do końca, bo występujący na niej artysta, o którym wcześniej nie słyszeliście, idealnie trafia w wasze gusta. Tak właśnie miałem m.in. z występującymi na scenie ibis x ALL Europe Stage wokalistką Lenny z Czech i zespołem Дeva z Węgier, pochodzącą z Filipin i grającą na scenie Freedome Beabadoobee czy z będącym jednym z headlinerów węgierskim muzykiem Azahriahem.

Margaret FEST Festival 2022

Artyści z najwyższej półki

Skoro jesteśmy już przy headlinerach, to Sziget Festival 2022 przyciągnął wielkimi nazwiskami w swoim line-upie. Mnie udało się zobaczyć Stromae'ego, Justina Biebera, Lewisa Capaldiego, Calvina Harrisa, Anne-Marie oraz Tame Impala, czyli śmietankę współczesnej muzyki popularnej. Bardzo ucieszył mnie natomiast fakt, że obok takich gwiazd na Main Stage zaprezentowała się chociażby Sigrid, którą w Polsce mogliśmy podziwiać podczas Orange Warsaw Festival. Naturalność i charyzma, jakie biją od tej dziewczyny, to coś niesamowitego. Rzekłbym nawet, że pod względem uroku osobistego może konkurować z samą Sanah!

Organizatorzy Sziget Festival zadbali też o to, by ze sceny głównej wybrzmiewały ważne komunikaty. Codziennie festiwalowicze mieli okazję wziąć udział w wydarzeniu specjalnym dedykowanym innemu problemowi. Na scenie zaprezentowali się m.in. walczący z dyskryminacją Les Twins, nawołujący do tolerancji chór dziecięcy Superar Children's Choir oraz sprzeciwiający się wojnie w Ukrainie zespół Kazka.

Scena główna
Autor: Maksymilian Kluziewicz, ESKA.pl

Święto różnorodności

Fani bardziej wyszukanych i mniej komercyjnych brzmień mogli znaleźć coś dla siebie pod poświęconą wschodzącym gwiazdom muzyki sceną ibis x ALL Europe Stage, gdzie dominowała różnorodność. Każdego dnia prezentowali się tam artyści z całej Europy reprezentujący zupełnie odmienne od siebie gatunki. Dobra wiadomość jest taka, że kilkoro z nich wystąpi w Polsce! Wartą odnotowania sceną jest też Global Village, na której zaprezentował się polski zespół Bubliczki. Koncert kapeli był zdecydowanie jednym z najjaśniejszych punktów całego festiwalu. Muzycy potrzebowali dosłownie chwili, by porwać do tańca stojących pod sceną ludzi. Za tak godne reprezentowanie naszego kraju na świecie należy się pochwała!

Scena ibis
Autor: Maksymilian Kluziewicz, ESKA.pl

I tańca!

Chociaż koncerty na Main Stage kończyły się średnio o godzinie 23:00, to nie oznacza wcale, że festiwalowicze mogli wracać do domu. Wręcz przeciwnie! Zabawa na Sziget Festival trwała właściwie do rana, a to za sprawą sceny TicketSwap Party Arena, gdzie do późnych godzin nocnych grali między innymi Alan Walker, Steve Aoki czy Ofenbach. 

Sziget Festival 2023 - kiedy?

O Sziget Festival mógłbym pisać, pisać i pisać. Czy słowa oddadzą jednak atmosferę, jaka tam panuje? Z pewnością nie! Kolejna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 9-14 sierpnia 2023, natomiast przedsprzedaż biletów EARLY BIRD wystartuje już 18 sierpnia i będzie aktywna przez zaledwie 48 godzin. Jeśli kochacie muzykę, chcecie przeżyć przygodę życia, a wolność jest dla was wartością nadrzędną, nie zastanawiajcie się ani minuty. Naprawdę warto!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze