Rok szkolny 2022/23 TRUDNIEJSZY? Zmiany po wakacjach martwią uczniów

2022-08-13 11:29
Rok szkolny 2022/23 TRUDNIEJSZY? Zmiany po wakacjach martwią uczniów
Autor: Andrzej Hulimka/REPORTER / EAST NEWS Rok szkolny 2022/23 TRUDNIEJSZY? Zmiany po wakacjach martwią uczniów

Zmiany w roku szkolnym 2022/2023 są spore i już teraz mogą budzić one przerażenie wśród uczniów. Nowe przedmioty, zagadnienia i zupełnie inne podejście nauczycieli do edukacji. Reforma obejmuje zarówno uczniów szkół podstawowych, jak i ponadpodstawowych. Co się zmieni w szkole 2022/23? Jak będzie wyglądać matura 2023? Poznajcie kilka najważniejszych zmian już teraz.

Spis treści

  1. Rok szkolny 2022/23 - zmiany 
  2. Matura 2023 - zmiany w nowym roku szkolnym
  3. Zmian w szkole nie ma końca, nowy podręcznik do historii, nowe wytyczne - czego będzie się uczyć młodzież w nowym roku szkolnym?

Rok szkolny 2022/23 trudniejszy? Zmiany po wakacjach już teraz martwią uczniów z różnych klas. Tyczy się to zarówno maturzystów, jak i osób zaczynających swoją edukację na poziomie ponadpodstawowym. Zmiany w roku szkolnym 2022/2023 nie ominą również klas podstawowych. Ministerstwo Edukacji i Nauki zatwierdziło, że obowiązkowa będzie teoretyczna, a także praktyczna edukacja w zakresie obsługi oraz budowy broni palnej. Nauka strzelania w szkole 2022 również jest zatwierdzona przez Przemysława Czarnka. Ma się ona odbywać w ramach rozwinięcia przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa, który jest obowiązkowy w ósmej klasie szkoły podstawowej i pierwszej klasie szkoły ponadpodstawowej. Właśnie starsze klasy mają uczyć się obsługi pistoletu na strzelnicach. Jak będzie wyglądać szkoła 2022/2023

Rok szkolny 2022/23 - DNI WOLNE. Kiedy nie idziemy do szkoły? [KALENDARZ]

Teledyski kręcone w szkole! Pamiętasz je wszystkie?

Rok szkolny 2022/23 - zmiany 

Zmiany w nowym roku szkolnym 2022/2023 interesują rodziców, ale jednocześnie stresują uczniów. Będą musieli zmierzyć się z nowym przedmiotem, jakim jest Historia i Teraźniejszość. Początkowo obejmie on pierwsze klasy szkół ponadpodstawowych. Pozostali uczniowie będą uczyć się dotychczas prowadzoną podstawą programową. Celem przedmiotu HiT jest jest opanowanie zdolności samodzielnej analizy, interpretacji i oceny procesów na bazie pełnego zasobu wiedzy o faktach, osobach i pojęciach. Uczniowie pierwszych klas szkół ponadpodstawowych będą musieli również uczęszczać na lekcje strzelania. Oczywiście, o ile szkoła jest wyposażona w strzelnicę. Każda placówka musi zagwarantować takie miejsce w ciągu najbliższych dwóch lat.

Matura 2023 - zmiany w nowym roku szkolnym

Zmiany w roku szkolnym 2022/2023 obejmą również maturzystów. Po raz pierwszy przeprowadzona będzie matura w nowej formule. Zdający będą mieć więcej czasu na napisanie, ale jednocześnie zmierzą się z większą liczbą zadań do rozwiązania. Zmiany na maturze 2023 wyglądają następująco:

  • Więcej czasu na napisanie: Matura pisemna z języka polskiego na poziomie podstawowym ma trwać 240 minut, a na poziomie rozszerzonym 210 minut (obecnie egzaminy te trwają 170 i 180 minut). Egzamin pisemny z matematyki na poziomie podstawowym ma trwać 180 minut, a na poziomie rozszerzonym też 180 minut (obecnie egzaminy te trwają 170 i 180 minut). Egzamin pisemny z języka mniejszości narodowej na poziomie podstawowym ma trwać 210 minut, a na poziomie rozszerzonym również 210 minut (obecnie trwają 170 i 180 minut). Egzamin pisemny z języka mniejszości etnicznej lub z języka regionalnego ma trwać 210 minut (obecnie jest to 180 minut).
  • Dodatkowy przedmiot rozszerzony: Aby zdać maturę trzeba będzie uzyskać z przedmiotów obowiązkowych co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia (dotyczy to zarówno egzaminów pisemnych, jak i ustnych). Dodatkowo od 2023 r. abiturienci będą musieli otrzymać co najmniej 30 proc. punktów z pisemnego egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, a w przypadku języków obcych nowożytnych na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym.
  • Języki obce długość trwania: Czas trwania egzaminów pisemnych z języka obcego nowożytnego pozostał bez zmian: na poziomie podstawowym 120 minut, na poziom rozszerzonym 150 minut, na poziomie dwujęzycznym 180 minut.
  • Przedmioty ścisłe długość trwania: Czas trwania egzaminów pisemnych z biologii, chemii, filozofii, fizyki, geografii, historii, historii muzyki, historii sztuki, języka łacińskiego i kultury antycznej oraz z wiedzy o społeczeństwie pozostaje bez zmian - wynosi 180 minut.
  • Trzy egzaminy pisemne: Uczniowie będą musieli oni obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (obligatoryjne będą na poziomie podstawowym, chętni będą mogą je zdawać także na rozszerzonym) oraz do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru (chętni będą mogli przystąpić jeszcze do pięciu takich egzaminów). Obowiązkowe będą też dwa egzaminy ustne z języka polskiego i z języka obcego. Abiturienci ze szkół dla mniejszości narodowych muszą przystąpić także do dwóch egzaminów z języka ojczystego: egzaminu pisemnego i ustnego.

Zmiany dotyczą również matury ustnej 2023. Zadania na egzaminie ustnym będą jawne, ale jednocześnie będzie ich więcej do wylosowania. Czas na odpowiedź wyniesie 10 minut.

Sonda
Czy boisz się nowego roku szkolnego 2022/2023?

Zmian w szkole nie ma końca, nowy podręcznik do historii, nowe wytyczne - czego będzie się uczyć młodzież w nowym roku szkolnym?

Posłuchaj podcastu "Śliwką w kompot".

Listen to "Historia i teraźniejszość" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze