Prawo jazdy w telefonie już pewne. Od kiedy nowe przepisy i jak będą działać?

2019-09-10 12:41 A.D.
Prawo jazdy
Autor: East News / PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Ministerstwo Cyfryzacji rozwija systemy mObywatel, mPojazd i CEPiK 2.0. Wszystko po to, by żyło nam się łatwiej, a kontrole przebiegały bez problemu. Jednym z ostatnich papierowych dokumentów, który musimy mieć zawsze przy sobie, jest prawo jazdy. Wkrótce jednak może się to zmienić! Dowiedzcie się więcej na ESKA.pl!

Prawo jazdy to jeden z dokumentów, którego zdobycie nie jest łatwe. Do tej pory był on na niezbędny w wersji papierowej, gdy siadaliśmy za kierownicę pojazdu. Teraz ma się to jednak zmienić! Ministerstwo Cyfryzacji wciąż planuje wprowadzenie tego niezwykłego udogodnienia dla kierowców. Niebawem stworzony zostanie system, dzięki któremu prawo jazdy przechowywać będzie można w aplikacji! Obecnie brak prawa jazdy podczas kontroli jest wykroczeniem. Podobnie było dawniej z dowodem rejestracyjnym czy ubezpieczeniem. Teraz policjant dokonujący kontroli łatwo może sprawdzić, czy posiadamy oba dokumenty.

Zobacz też: Najrzadsze imiona w Polsce 2019. Kreatywność rodziców nie zna granic!

Prawo jazdy w telefonie - jak będzie działać? 

Chociaż prawo jazdy w aplikacji nigdy nie zastąpi do końca dokumentu, to z pewnością niejedną osobę uchroni przed mandatem. To niezwykle istotne zwłaszcza dla tych, którzy ciągle zostawiają je w domu. Dodatkowym atutem dokumentu online będzie możliwość sprawdzenia ile zostało nam punktów karnych. 

Prawo jazdy w telefonie - kiedy nowe przepisy wejdą w życie? 

Prawem jazdy w tej formie najpewniej będziemy mogli cieszyć się już na początku roku 2020! Mogą jednak nastąpić pewne opóźnienia lub system nie będzie od początku działał całkowicie poprawnie.

Najnowsze