Szkoła

i

Autor: pixabay

Poprawka matury 2022 – kiedy jest i kto może zdawać? Zadania będą łatwiejsze?

2022-07-03 12:48

Niezdana matura to nie koniec świata. Istnieje możliwość poprawienia wyników z poszczególnych egzaminów. Podpowiadamy jak wygląda poprawka z matury 2022 i kto może przystąpić do poprawki z matury w 2022 roku. Sprawdź na kiedy zostały ustalone terminy egzaminów poprawkowych i w jakim terminie odbędzie się poprawka z egzaminu dojrzałości.

Egzamin dojrzałości to stresujący moment w życiu każdego maturzysty. Czasami więc pojawiają się potknięcia, które mogą zaważyć na ostatecznym wyniku egzaminów. Może się również zdarzyć, że uczeń nie podejdzie do testów wystarczająco przygotowany i nie uzyska odpowiedniej ilości punktów, aby egzamin został zaliczony. To jednak nic straconego. Istnieje możliwość poprawienia testu. Są jednak pewne warunku, które trzeba spełnić. Poniżej zapoznasz się ze szczegółami dotyczącymi poprawki z matury 2022.

Matura 2022 – kiedy egzamin poprawkowy z matury w 2022 roku?

Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) ustaliła, że sesja poprawkowa z matury odbędzie się 23 sierpnia 2022 roku o godz. 9:00. Dzięki temu nie trzeba czekać rok na ponowne zdawanie matury. Wystarczy poświęcić trochę czasu na naukę i ponownie podejść do egzaminu w tym samym roku. To daje szanse na dostanie się na studia już w październiku, w zależności od prowadzonej przez daną uczelnię rekrutacji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Arkusz maturalny matematyka 2022 - odpowiedzi, arkusze CKE, ZADANIA, PDF DO POBRANIA

Matura 2022 – kto może zdawać poprawkę z matury w 2022 roku?

Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy może podejść do egzaminu poprawkowego. Otóż, aby móc zdawać ponownie maturę w terminie 23 sierpnia 2022 (wtorek) trzeba spełnić kilka warunków. Po pierwsze do poprawki z egzaminu dojrzałości mogą podejść tylko ci uczniowie, którzy nie zdali wyłącznie jednego testu z przedmiotów obowiązkowych i żaden z tych egzaminów nie został unieważniony.

Wyniki egzaminów maturalnych można sprawdzić 5 lipca 2022 po godz. 8:00 na stronie CKE logując się za pomocą loginu i hasła podanego przez szkołę - każdy uczeń ma swoje unikalne dane logowania. Jeśli więc okaże się, że jeden z przedmiotów nie został zaliczony, należy wówczas w terminie do 7 dni od ogłoszenia wyników, czyli nie później niż do 12 lipca 2022 roku złożyć przewodniczącemu komisji egzaminacyjnej, czyli najczęściej dyrektorowi szkoły, pisemne oświadczenie o chęci przystąpienia do egzaminu poprawkowego. Uczeń powinien uzyskać odpowiedź w ciągu 14 dni.

Do egzaminu poprawkowego mogą przystąpić również uczniowie, którzy zdali maturę, ale nie są zadowoleni wyniku. Można to zrobić do 5 lat po pierwszym podejściu do egzaminu. W składanym do odpowiedniej placówki edukacyjnej piśmie należy uzasadnić chęć ponownego przystąpienia do matury. Odpowiednie formularze dostępne są na stronie CKE.

Nie można powiedzieć, że egzamin poprawkowy będzie łatwiejszy do zdania niż w pierwszym terminie. Trzeba się na pewno spodziewać innych zagadnień i powtórzyć materiał przerabiany z nauczycielem danego przedmiotu.

Sonda
Czy matura 2022 z polskiego była trudna?
Matura dla uchodźców z Ukrainy