Olga Tokarczuk - Nagroda Nobla: ile wynosi? Co otrzyma za wygraną polska laureatka?

2019-10-10 14:06 A.D.
Olga Tokarczuk
Autor: East News / MARCIN RUTKIEWICZ/REPORTER

Olga Tokarczuk w 2019 roku otrzymała literacką Nagrodę Nobla. Jest drugą kobietą w Polsce, która została wyróżniona w tej kategorii! To wielki sukces dla całego kraju. Autorka nagrodzona została za całokształt swojej działalności. Prócz prestiżowego wyróżnienia otrzyma nagrodę pieniężną. Ile ona wynosi? Dowiedzcie się na ESKA.pl!

Nagroda Nobla - ile wynosi? W 2019 roku przyznano dwie Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Było to odstępstwo od normy, związane z odwołaniem zeszłorocznego plebiscytu w tej kategorii. Peter Handke i Olga Tokarczuk są zdobywcami cennej nagrody. Polska autorka otrzymała ją za całokształt swojej pracy artystycznej na rzecz literatury i kultury. Prestiżowy tytuł Noblisty to jednak nie wszystko. Pisarka uhonorowana zostanie specjalnym medalem i pokaźną sumą. 

Zobacz też: Olga Tokarczuk: Bieguni, Nobel, mąż, książki - kim jest jedyna Polka z Nagrodą Bookera?

Nagroda Nobla - ile wynosi? 

Ile pieniędzy dostaje laureat nagrody Nobla? To pytanie z pewnością zadaje sobie wielu z nas. Olga Tokarczuk otrzyma 9 milionów szwedzkich koron, co wynosi po aktualnym kursie walut 3 579 300 złotych. Obowiązek zapłaty podatku od wygranej nie dotyczy nagród w konkursach specjalnych, o tematyce naukowej, kulturalnej, dziennikarskiej, sportowej lub artystycznej. Oznacza to, że autorka zachowa całą sumę dla siebie. 

Najnowsze