Olga Tokarczuk: Bieguni, Nobel, mąż, książki - kim jest jedyna Polka z Nagrodą Bookera?

2019-10-10 13:13
Olga Tokarczuk: Bieguni, mąż, książki - kim jest jedyna Polka z Nagrodą Bookera?
Autor: fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER Olga Tokarczuk

Wielki sukces naszej pisarki! Olga Tokarczuk jako pierwsza Polka w historii zdobyła nagrodę Bookera - jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień literackich. Na ESKA.pl zebraliśmy najważniejsze informacje o autorce.

Olga Tokarczuk: Bieguni, mąż, książki - między innymi takich informacji na temat polskiej pisarki szukają internauci. Zainteresowanie jej osobą wzrosło po tym, gdy do kraju dotarła wspaniała wieść - 22.05.2018 Olga Tokarczuk dostała nagrodę Bookera, czyli jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w świecie literatury. To największy sukces polskiego pisarstwa od Nobla dla Wisławy Szymborskiej w 1996 roku. Na ESKA.pl zebraliśmy najważniejsze informacje o Tokarczuk. Dowiedzcie się, kim jest jedyna Polka z nagrodą Bookera.

Nagroda Pulitzera po raz pierwszy dla rapera!

Autor: brak danych

Ogłoszenie laureatów słynnej Nagrody Pulitzera musiało zaskoczyć wiele osób. To prestiżowe wyróżnienie po raz pierwszy w historii dostał raper! Czytajcie na na ESKA.pl.

Olga Tokarczuk - Bieguni

Olga Tokarczuk zdobyła Nagrodę Bookera za powieść Bieguni. Książka wydana w 2007 opowiada o emocjonalnej i duchowej sytuacji człowieka w ciągłej podróży. W 2017 została przetłumaczona na angielski, dzięki czemu jej wartość literacką mogli docenić członkowie jury Nagrody Bookera.

Olga Tokarczuk - wiek

Olga Tokarczuka przyszła na świat 29 stycznia 1962 w Sulechowie. Oznacza to, że w 2018 skończyła 56 lat.

Olga Tokarczuk - mąż

Olga Tokarczuk bardzo strzeże informacji na temat swojego życia prywatnego. Wiadomo jednak, że wzięła ślub mając 23 lata. Jej wybrankiem był Roman Fingas. Wspólnie założyli wydawnictwo Ruta. Wcześniej prowadzili między innymi zajęcia szkoleniowe dla nauczycieli.

Olga Tokarczuk - dzieci

Ze związku z Romanem Fingasem Olga Tokarczuk ma syna Zbigniewa. Przyszedł na świat w 1986 roku.

Olga Tokarczuk - książki

Olga Tokarczuk to obecnie jedna z najważniejszych polskich pisarek, a o jej poziomie świadczy chociażby to, że dwukrotnie zdobywała nagrodę Nike. Jej najsłynniejsze dzieła to właśnie wyróżniona Bookerem powieść Bieguni oraz książki takie jak Lalka i perła, Gra na wielu bębenkachProwadź swój pług przez kości umarłych, Księgi Jakubowe oraz Opowiadania bizarne.

Olga Tokarczuk - Nobel

10 października Olga Tokarczuk otrzymała literacką nagrodę Nobla za całokształt pracy. Jest drugą Polką w historii wyróżnioną w tej dziedzinie.

Olga Tokarczuk - filmy

Niektóre dzieła Olgi Tokarczuk zostały zekranizowane. Na podstawie jej opowiadań powstały filmy Żurek i Aria Diva. W 2016 roku do kin wszedł zaś film Pokot, który jest adaptacją powieści Prowadź swój pług przez kości umarłych.

Najnowsze