Olga Tokarczuk zdobyła Nagrodę Nobla 2019! Za co jej ją przyznano? Kto prócz niej otrzymał wyróżnienie?

2019-10-10 13:20 A.D.
Nobel
Autor: East News

Nagroda Nobla to prestiżowe wyróżnienie, które wręczane jest osobom najbardziej zasłużonym w kilkunastu kategoriach. Wśród Polaków, którzy ją otrzymali są Czesław Miłosz, Wisława Szymborska czy Henryk Sienkiewicz. W 2019 roku mówiło się aż o dwójce Polaków, którzy mieli szansę na nagrodę. Komu udało się ją zdobyć?

W czwartek 10 października o godz. 13.00 przyznano w słynnej sali Domu Giełdy w Sztokholmie literacką Nagrodę Nobla 2019. Jedną z faworytek była Olga Tokarczuk - laureatka prestiżowej nagrody Bookera. W tej dziedzinie nie łatwo jednak przewidzieć wynik, bo każdego roku powstaje wiele wybitnych powieści na świecie, które zasługują na uznanie. Innymi faworytami byli Margaret Atwood, Marilynne Robinson i Ludmiła Ulicka. Znawcy oceniali jednak szanse naszej pisarki na 8 do 1! Nagroda przyznawana jest od 1901 roku. Kto ją otrzymał? 

Zobacz też: Stan alarmowy BRAVO w Polsce - co to jest? Do kiedy obowiązuje?

Nagroda Nobla 2019 dla Polki! Za co ją zdobyła? 

Zdobywczynią Nagrody Nobla w 2019 została Olga Tokarczuk, autorka powieści Bieguni. Już w 2018 roku była faworytką, jednak przyznanie wyróżnienia zostało odroczone. W związku z ubiegłorocznymi problemami w tym przyznane zostały dwie nagrody. Tokarczuk otrzymała ją za całokształt. Drugim zwycięzcom jest Peter Handke.

Nagroda Nobla 2019 - kto zdobył wyróżnienie? LISTA ZWYCIĘZCÓW

Fizyka:

James Peebles,
Michel Mayor,
Didier Queloz

Chemia: 

John B. Goodenough,
M. Stanley Whittingham,
Akira Yoshino

Fizjologia lub medycyna: 

Peter J. Ratcliffe,
Gregg L. Semenza,
William Kaelin Jr.

Literatura: 

Olga Tokarczuk
Peter Handke

Najnowsze