Nowe święto w Polsce - czy 19 lutego będzie dniem wolnym od szkoły i pracy?

2020-02-18 8:26 RW
19 lutego nowe święto w kalendarzu - czy będzie wolne od szkoły pracy?
Autor: Adam Staskiewicz / East News 19 lutego nowe święto w kalendarzu - czy będzie wolne od szkoły pracy?

Sejm po odrzuceniu poprawki Senatu, przyjął ustawę dotyczącą nowego święta. W związku z tym trafiła ona na biurko prezydenta RP, Andrzeja Dudy i została przez niego podpisana. Jak zwykle przy takiej okazji, Polacy zastanawiają się, czy nowe święto będzie dniem wolnym od pracy. Przekonajcie się sprawdzając wszystkie szczegóły w jednym miejscu - na ESKA.pl

19 lutego nowe święto w Polsce będzie bardzo szczególne. Dlaczego? O jakie nowe święto w kalendarzu chodzi? Serwujemy garść informacji w jednym miejscu na ESKA.pl. W naszym kraju obchodzone są dwa rodzaje świąt: państwowe i kościelne. Większość z nich, jak Boże Narodzenie, Wielkanoc, Narodowe Święto Niepodległości, czy Wszystkich Świętych są dniami ustawowo wolnymi od pracy i szkoły dla wszystkich. Nowy Rok obchodzony 1 stycznia również dla każdego jest czasem odpoczynku. Co jakiś czas pojawiają nowe święta w Polsce, które nie wypierają starych, a jedynie im towarzyszą w kalendarzu. Niedawno wprowadzono święto 19 października, a teraz przyszedł czas na 19 lutego. Dzień Nauki Polskiej, to uroczystość, której pomysłodawcami są posłowie Prawa i Sprawiedliwości, Ryszard Terlecki i między innymi Joanna Borowiak. 

19 lutego - nowe święto w Polsce

Nowe święto w Polsce - Dzień Nauki Polskiej - zostało uchwalone po to, by z jeszcze większym uznaniem patrzeć na dokonania polskich naukowców, a ponadto dążyć do poznawania prawdy i przekazywać wiedzę kolejnym pokoleniom. Jak czytamy w ustawie, która trafiła na biurko prezydenta RP, Andrzeja Dudy i została przez niego podpisana. 

Slang młodzieżowy. Sprawdź czy znasz znaczenie wszystkich słów. Czasami wystarczy DOBRZE POSŁUCHAĆ

Celem niniejszego projektu było ustanowienie 19 lutego jako nowego święta państwowego. Dzień Nauki Polskiej stanie się wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców w ponad 1000-letniej historii naszego narodu i państwa. Co więcej – ich odkrycia nieraz wywierały przemożny wpływ na bieg dziejów całej ludzkości. Wpisują się także w przyrodzone człowiekowi dążenie do prawdy, dobra i piękna – a tym samym poznania i zrozumienia otaczającego nas świata i siebie samych.

19 lutego ma być również swoistym pokazaniem szacunku dla naukowców czasów minionych i współczesnych. Politycy argumentują, że ustawa powinna zostać podpisana również z tego względu, ponieważ nie obciąża budżetu państwa. 

Dzień Nauki Polskiej będzie wyrazem najwyższego szacunku dla dokonań polskich naukowców czasów minionych i współczesnych. Stanowić będzie inspirację do pójścia w ich ślady. Wzmocni społeczny prestiż i zainteresowanie nauką. Projekt ustawy nie pociąga za sobą obciążenia budżetu państwa ani budżetów jednostek samorządu terytorialnego.

Dzień Nauki Polskiej - data

Dlaczego Dzień Nauki Polskiej miałby być obchodzony akurat 19 lutego? Data nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia urodził się Mikołaj Kopernik, który pracował w Toruniu na przełomie XV i XVI wieku. Autor dzieła O Obrotach Sfer Niebieskich miałby być jednocześnie patronem tego święta. W ustawie czytamy:

Wśród naszych najwybitniejszych naukowców można wskazać m.in. postaci tak wielkiego formatu jak Mikołaj Kopernik, Jan Heweliusz, Ignacy Łukasiewicz, Karol Olszewski i Zygmunt Wróblewski, Maria Skłodowska-Curie, Henryk Arctowski, Ludwik Hirszfeld, Jan Czochralski czy Stefan Banach. Teoria heliocentryczna, lampa naftowa czy odkrycie radu i polonu to tylko kilka przykładów licznych osiągnięć Polek i Polaków będących najlepszą wizytówką naszego kraju.

19 lutego, Dzień Nauki Polskiej - wolne od pracy?

Mimo święta państwowego - 19 lutego nie jest dniem wolnym. W 2020 roku wypada on w środę i trzeba przyznać, że wolny dzień w środku tygodnia przydałby się każdemu. Święto mamy obchodzić co roku. 

Najnowsze