Nowe restrykcje w szkołach jeszcze w październiku? Premier nie mówi nie!

Uczniowie w maseczkach
Autor: GRZEGORZ PRESS/REPORTER

Koronawirus nie odpuszcza. W związku ze stale zwiększającą się liczbą zakażeń, premier Mateusz Morawiecki poinformował podczas konferencji prasowej, że od soboty cały kraj znajdzie się w żółtej strefie. Oznacza to powrót do zasad, które obowiązywały na początku pandemii. Co zmieni się w szkołach? Czy uczniowie powrócą do nauki zdalnej? Więcej na ESKA.pl.

Spis treści

  1. Nowe restrykcje w szkołach?
  2. Obowiązujące restrykcje w szkołach

Nowe restrykcje w szkołach? Nie jest to wykluczone! W związku ze stale zwiększającą się liczbą zakażonych koronawirusem, Ministerstwo Zdrowia wraz z Głównym Inspektoratem Sanitarnym zdecydowało się na wprowadzenie kolejnych obostrzeń, które mają zapewnić większe bezpieczeństwo obywatelom. Z dnia na dzień bite są kolejne rekordy. Liczba zakażeń w ciągu doby przekroczyła już cztery tysiące! To zdecydowanie więcej, aniżeli na początku pandemii. W czwartek, 8 października 2020 roku, odbyła się konferencja prasowa z udziałem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Premier i minister poinformowali, że od soboty 10 października cała Polska zostanie włączona w żółtą strefę. Oznacza to, że na terenie całego kraju zaczną obowiązywać liczne obostrzenia, m.in. konieczność zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

A co ze szkołami? Organizacja roku szkolnego 2020/21 od początku budzi wiele kontrowersji. Czy w związku z wprowadzeniem restrykcji ponownie zostaną one zamknięte?

ESKA XD #005

Nowe restrykcje w szkołach?

Sytuacja epidemiologiczna zmienia się bardzo szybko. Uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele zastanawiają się, czy również w szkołach zaczną obowiązywać nowe obostrzenia. A może powróci obowiązek kontynuowania nauki w formie zdalnej? Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział podczas konferencji, że w sobotę zakomunikuje dokładne decyzje dotyczące funkcjonowania szkół w kolejnych tygodniach.

- Na dzisiaj mechanizm wdrożony w sierpniu sprawdza się nieźle, ale pandemia rzeczywiście się rozszerza i dlatego być może te zasady trzeba będzie zaostrzyć - oznajmił.

Obowiązujące restrykcje w szkołach

W sierpniu, na miesiąc przed rozpoczęciem roku szkolnego, na stronie rządu pojawiły się wytyczne, których należy przestrzegać w szkołach. Główną wytyczną jest bezwzględne przestrzeganie podstawowych zasad higieny:

  • częste mycie rąk
  • ochrona podczas kichania i kaszlu
  • unikanie dotykania oczu, nosa i ust
  • obowiązkowe zakrywanie ust i nosa przez osoby trzecie przychodzące do szkoły lub placówki
  • regularne czyszczenie pomieszczeń

Uczniowie w klasach nie muszą zakładać maseczek. Dyrektorzy szkół otrzymali narzędzia do przejścia w tryb mieszany lub zdalny, jeśli w danej szkole pojawi się zagrożenie epidemiczne, a powiatowa inspekcja sanitarna wyda pozytywną opinię dotyczącą zmiany trybu pracy szkoły.

Najnowsze