Matura

i

Autor: MAREK MALISZEWSKI/REPORTER

Matura ustna 2021 jednak się odbędzie? Te słowa nie ucieszą maturzystów

2020-12-15 12:08

Do matur 2021 zostało jeszcze trochę czasu, jednak tegoroczni maturzyści i ich nauczyciele zastanawiają się, czy w 2021 roku odbędzie się matura ustna. W sieci powstały już liczne petycje, za pośrednictwem których uczniowie domagają się odwołania części ustnej egzaminu, tak jak to miało miejsce w zeszłym roku szkolnym. Sprawę skomentował Sekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

AKTUALIZACJA: Matura ustna została oficjalnie odwołana w dniu 16 grudnia 2020.

Matura ustna 2021 odwołana? Taką nadzieję mają tysiące maturzystów, którzy podpisali już liczne petycje dostępne w sieci, w których domagają się odwołania części ustnej egzaminów maturalnych z uwagi na pandemię koronawirusa. Taki scenariusz sprawdził się w zeszłym roku szkolnym, kiedy to szkoły zostały zamknięte, a maturzyści musieli przygotowywać się do egzaminu dojrzałości w domu, biorąc udział w lekcjach prowadzonych drogą online. Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło wówczas decyzję o odwołaniu matur ustnych.

W 2021 roku matury ustne mają odbyć się jednak zgodnie z harmonogramem. W trakcie konferencji prasowej minister i wiceminister nauki poinformowali, że maturzyści mogą jednak liczyć na mniejszy zakres wymaganych zagadnień z poszczególnych przedmiotów. Co więcej, pojawił się też pomysł braku konieczności podchodzenia do egzaminu na poziomie rozszerzonym. Teraz w kwestii odwołania matur ustnych wypowiedział się Sekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wojciech Murdzek.

Sonda
Czy matura ustna powinna zostać odwołana?

Matura ustna 2021 odwołana czy nie?

W trakcie poniedziałkowego spotkania w Wałbrzychu wiceminister resortu nauki wypowiedział się na temat organizacji egzaminów maturalnych. Jedno z pytań dotyczyło części ustnej egzaminu. Wojciech Murdzek przyznał, że na ten moment nie ma informacji, jakoby matura ustna miała zostać odwołana.

- Na dzisiaj jest takie myślenie, że powinien być egzamin ustny maturalny, ale uzależnione jest to od stanu epidemii - powiedział.

Przypomnijmy, że MEN potwierdziło, iż ostateczny kształt wymagań egzaminacyjnych będzie gotowy w grudniu i wydany w formie rozporządzenia. Jedną z najczęściej zgłaszanych uwag była ta dotycząca odwołania matur ustnych.