Matura geografia poziom rozszerzony 2021 - pewniaki i przecieki. Co będzie na egzaminie 13.05?

2021-05-12 12:05 Ewelina Kulasza
matura
Autor: Karolina Misztal/REPORTER/EastNews

Matura 2021 trwa w najlepsze. Po obowiązkowych podstawach i kilku rozszerzeniach, przyszła pora na maturę z geografii na poziomie rozszerzonym. Absolwenci usiądą do swoich arkuszy już w czwartkowy poranek 13 maja. Co będzie na egzaminie? Jakich zadań maturzyści mogą się spodziewać na egzaminie?

Spis treści

 1. Matura 2021 - geografia [PEWNIAKI]
 2. Matura 2021 - geografia [PRZECIEKI]

Matura geografia poziom rozszerzony 2021 - pewniaki i przecieki. Co będzie na egzaminie? To zastanawia wiele osób, które w tym roku podchodzą do matury z geografii na poziomie rozszerzonym. Maturalny maraton trwa w najlepsze. Absolwenci szkół średnich od wtorku 4 maja niezmiernie się stresują, gdy otwierają swoje arkusze. Za sobą mają już nie tylko obowiązkowe przedmioty podstawowe takie jak język polski, matematyka i język angielskim, ale także rozszerzenia. Teraz przyszła kolej na rozszerzoną geografię, która odbędzie się już w czwartek 13 maja o godzinie 9:00. Maturzyści mają aż 180 minut na napisanie egzaminu i mimo iż jest to naprawdę sporo czasu i tam mocno się stresują. Co więcej, mogą mieć ze sobą nie tylko kalkulator, ale także linijkę i lupę, które na pewno będą pomocne przy niektórych zadaniach. Co w takim razie może pojawić się na maturze rozszerzonej z geografii? Czy pewniaki i przecieki są znane?

Teledyski kręcone w szkole! Pamiętasz je wszystkie?

Matura 2021 - geografia [PEWNIAKI]

Co może pojawić się na rozszerzonej maturze z geografii? Tegoroczni maturzyści z pewnością przeczesują internet, aby poznać pewniaczki i ułatwić sobie egzamin. Przed maturą z geografii warto powtórzyć sobie:

 • topograficzną mapę Polski - jej przyswojenie, zapoznanie się z nią, a także z legendą i skalą na pewno ułatwi zdającym rozwiązywanie zadań
 • czytanie mapy poziomicowej - to zawsze jest wyzwaniem dla maturzystów
 • cechy danego klimatu
 • mapa świata - kto z kim sąsiaduje, jakie są strefy klimatyczne, ukształtowanie
 • czytanie i analiza wykresów - często pojawia się analiza porównawcza
 • zagadnienia dotyczące ludności i rozwoju społeczno-gospodarczego, relacje człowiek a środowisko
 • globalne i regionalne problemy środowiskowe, przykłady międzynarodowej i regionalnej współpracy w ich rozwiązywaniu
 • metody badan geograficznych
 • problemy demograficzne społeczeństw, migracje ludności
 • możliwości rozwoju turystyki i rekreacji wynikające z uwarunkowań przyrodniczych, społeczno-ekonomicznych i kulturowych
 • kształt, ruchy Ziemi i ich następstwa
 • położenie i środowisko przyrodnicze Polski
 • sfery Ziemi - hydrosfera, atmosfera, litosfera, pedosfera i biosfera.

Matura 2021 - geografia [PRZECIEKI]

Stres u maturzystów niekiedy sięga zenitu, ale egzaminy dojrzałości wcale nie są takie straszne! Wystarczy dobra powtórka, solidne wyspanie się, kilka głębokich oddechów przed otwarciem arkusza i wszystko będzie dobrze. Gdzie znaleźć przecieki na maturę rozszerzoną z geografii? To jakie zadania będą w arkuszu to oczywiście tajemnica. Absolwenci szkół średnich poznają je dopiero wtedy, gdy wybije godzina 9:00 w czwartek 13 maja. Uważajcie, by wcześniej nie wchodzić w podejrzane linki z przeciekami, ponieważ może grozić to zarażeniem waszego sprzętu groźnym wirusem lub nawet zabraniem pieniędzy z konta bankowego. W internecie jest pełno niebezpieczeństw, a oszuści tylko czekają na taką okazję!

Najnowsze