Matura 2022 - odwołanie od wyniku. Gdzie złożyć podanie? Do kiedy?

2022-07-04 9:29
Matura 2022
Autor: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Matura 2022 - jak się odwołać od wyników? Punkty uzyskane na egzaminie dojrzałości to dla wielu uczniów być albo nie być. To właśnie od wyniku tego testu zależy, czy absolwenci dostaną się do swojej wymarzonej uczelni. Niektórzy mogą nie zgadzać się z oceną, obejrzeć swoją pracę i nawet się od niej odwołać. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Matura 2022 - wyniki są niezwykle ważne dla wszystkich uczniów, którzy w tym roku przystąpili do egzaminu i planują wybrać się na swoje upragnione studia. Ostateczna ocena jest bardzo ważna dla wielu absolwentów, ponieważ to ona może mieć wpływ na dostanie się do wymarzonej uczelni. Po opublikowaniu oficjalnego klucza przez CKE oraz wyników matur każdy może prześledzić swoje odpowiedzi i ich zgodność z kluczem. Jeżeli wynik egzaminu nie jest zadowalający i maturzyści mają wątpliwości co do oceny swojej pracy, to mogą się oczywiście od niego odwołać. Warto zrobić to jak najszybciej, ponieważ każdego roku jest wielu chętnych. Poniżej znajdziecie informacje jak to zrobić oraz wszystkie najważniejsze terminy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Wyniki matur 2022 strona - gdzie sprawdzić? Na jakiej stronie wyniki matury 2022 online?

8 sposobów na ŚCIĄGANIE | ESKA XD - Matura 2022 #47

Matura 2022 - odwołanie od wyniku

Aby odwołać sie od wyniku, uczeń musi mieć ku temu podstawy. Na początku zaleca się, aby jak najszybciej wystąpić z prośbą o wgląd do pracy. Wszyscy absolwenci mają na to 6 miesięcy od momentu ogłoszenia wyników. Wniosek do OKE (aktualne adresy są podane na stronie komisji) można przesłać mailowo, a jego treść powinna zawierać: imię i nazwisko, dane adresowe, numer telefonu, adres e-mail, numer PESEL oraz nazwę przedmiotu i jego poziom (podstawowy czy rozszerzony). Na odpowiedź z reguły czeka się do 5 dni roboczych. Następnie uczeń dostaje datę i miejsce stawienia się na obejrzenie swojego arkusza.

Sonda
Matura ze znajomości rapu - to dobry pomysł?

Matura 2022 - jak się odwołać od wyniku po obejrzeniu pracy?

Maturzyści mają co najmniej 30 minut na przejrzenie swojego arkusza maturalnego. Można go również sfotografować. Jeżeli uczeń nie zgadza się z ilością punktów, to od czasu wglądu do pracy ma 2 dni, by złożyć kolejny wniosek i prosić o ponowne sprawdzenie matury z wybranego przedmiotu. Taką prośbę również można złożyć mailowo. Treść powinna zawierać uzasadnienie ponownego sprawdzenia i które zadania uważa się za źle ocenione. Do 7 dni OKE zweryfikuje otrzymany wniosek i podejmie odpowiednie kroki - np. pracownik komisji ponownie policzy punkty lub w przypadku zadań merytorycznych jeszcze raz sprawdzi je egzaminator.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze