Matura 2021 - POLSKI. Co może być na egzaminie w maju?

2021-05-03 20:22 Ewelina Kulasza
matura
Autor: k_kapica_afk/Polska Press/East News

Matura 2021 zbliża się wielkimi krokami. Pierwsze egzaminy dojrzałości rozpoczną się już we wtorek 4 maja, więc uczniowie mają coraz mniej czasu na powtórzenie materiału. Jak wygląda kwestia egzaminu maturalnego z języka polskiego, który jest obowiązkowy w podstawie dla wszystkich tegorocznych maturzystów? Jakie zadania mogą znaleźć się w arkuszach?

Spis treści

  1. Matura 2021, POLSKI - lektury
  2. Matura 2021, POLSKI - co może być?

Matura 2021 - POLSKI. Co może być na egzaminie w maju? To zastanawia wielu tegorocznych maturzystów. Egzamin dojrzałości to jeden z najważniejszych testów w życiu młodych osób. Choć jest mocno stresujący, to wyniki pozwalają spełniać kolejne ich marzenia, rozpoczynając edukację na wymarzonych uczelniach wyższych i kierunkach. Zdobyte punkty z matur, a także oceny ze świadectwa, mogą pomóc młodym osobom w rekrutacji. Przypomnijmy, że egzamin maturalny uważa się za zdany, jeśli uczeń uzyska co najmniej 30% z możliwych punktów ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części pisemnej.

Tegoroczne matury mają bogaty harmonogram i startują we wtorek 4 maja. Na początku uczniowie podejdą do podstawy z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Następnie czekać będą na nich dodatkowe przedmioty, które zadeklarowali że będą pisać. Każdy z nich musi nie tylko ubrać się przyzwoicie w strój galowy, ale także musi ze sobą mieć maseczkę, a także długopis z czarnym tuszem.

Teledyski kręcone w szkole! Pamiętasz je wszystkie?

Matura 2021, POLSKI - lektury

Jakie lektury będą na maturze 2021 z języka polskiego? To będzie wiadomo dopiero w dniu egzaminu. Informacja jest poufna, dlatego uczniowie muszą być przygotowani na każdy tytuł. W tej kwestii należy uważać na przeróżne przecieki w sieci, ponieważ mogą być to niebezpieczne wirusy lub po prostu oszuści wyłudzający dane, czy nawet pieniądze. Poza zadaniami na maturze z języka polskiego najważniejszym aspektem w arkuszach są obowiązkowe lektury. To właśnie na ich podstawie maturzyści muszą wykonać zadania otwarte, na przykład napisać rozprawkę.

Matura 2021, POLSKI - co może być?

Matura 2021 z języka polskiego już 4 maja, dlatego tegoroczni maturzyści muszą być przygotowani na czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną. Oprócz tego będą zadania otwarte, oparte na dwóch tekstach. W drugiej części czeka na młodzież zadanie, które będzie wymagało napisania dłuższego wypracowania. Tematy będą do wyboru i mogą być to rozprawki oraz interpretacja tekstu poetyckiego, temat rozprawki ze wskazaną lekturą obowiązkową lub drugi temat z tekstem spoza listy lektur obowiązkowych. Warto przypomnieć sobie zasady pisania rozprawki, a także analizę i interpretację wiersza. Jednak jakie dokładnie będą zadania na egzaminie dojrzałości z języka polskiego, uczniowie dowiedzą się gdy otworzą swoje arkusze.

Najnowsze