Koncerty 2020 wracają! Rząd wydał nowe zasady w tej sprawie

2020-06-30 15:43 Ewelina Kulasza
Koncert
Autor: pixabay.com Koncert

Życie w dobie pandemii koronawirusa wygląda nieco inaczej. Muzyczne, a także inne rozrywkowe wydarzenia zostały z tego względu przeniesione na 2021 rok lub odwołane całkowicie. Gospodarka zostaje powoli odmrażana, a z nią wracają koncerty na specjalnych zasadach. Szczegóły zdradzamy na ESKA.pl.

Muzyczni fanatycy z pewnością tęsknili przez ostatnie miesiące za koncertami swoich ulubionych wykonawców. Nic dziwnego! Z powodu pandemii koronawirusa w naszym kraju wszystkie wydarzenia muzyczne, które miały odbyć się w najbliższym czasie zostały całkowicie odwołane lub przeniesione na inny, odległy termin. Jednak powoli gospodarka w naszym kraju zaczyna być odmrażana, więc każdy koncertowy fanatyk ucieszy się z tego faktu, że koncerty i inne wydarzenia artystyczne i rozrywkowe wracają. Powrót będzie wyglądał jednak nieco inaczej, niż przed wybuchem epidemii. Nadchodzące wydarzenia mogą odbywać się z udziałem publiczności, jeśli tylko zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności takie jak: dystans między osobami, a także limit osób. 

Od 20 czerwca prowadzenie działalności twórczej związanej z kulturą, a także rozrywką może być organizowana w pomieszczeniach, w tym w salach koncertowych, klubach muzycznych, halach widowiskowo-sportowych oraz na otwartym powietrzu, np. w amfiteatrach, muszlach koncertowych, a także na otwartych i półotwartych obiektach sportowych. Natomiast od Od 17 lipca zmienią się regulacje dotyczące wydarzeń kulturowych organizowanych na otwartej przestrzeni. Dla przykładu w takim wydarzeniu będzie mogło uczestniczyć więcej niż 150 osób - pod warunkiem zachowania zasad dystansu społecznego.

Artyści zagrali na Placu Zamkowym w ramach akcji "otwieramy koncerty"

Koncerty 2020 - nowe ZASADY

Obowiązek zachowania dystansu między uczestnikami wydarzeń muzycznych i nie tylko nie dotyczy osób, która przyszły z dzieckiem poniżej 13. roku życia, osób które towarzyszą osobie niepełnosprawnej lub osób, które wspólnie ze sobą mieszkają lub gospodarują. Dodatkowo zasady dystansu społecznego dla poszczególnych wydarzeń kulturalnych, a także rozrywkowych wyglądają następująco:

- kina, teatry, sale koncertowe, kluby muzyczne, hale widowiskowo-sportowe, amfiteatry i muszle koncertowe:

  • udostępnienie do 50% liczby miejsc na sali - rzędy powinny być zajmowane naprzemiennie, z zachowaniem jednego wolnego miejsca między uczestnikami (tzw. szachownica)
  • konieczność zakrywania ust i nosa przez uczestników wydarzenia

- obiekty sportowe na wolnym powietrzu, w tym stadiony (otwarte lub półotwarte, z miejscami siedzącymi lub bez):

  • udostępnienie do 25% liczby miejsc na widowni – uczestnicy zajmują co czwarte miejsce, w rzędach naprzemiennie
  • w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni należy zachować odległość 2 m pomiędzy widzami
  • konieczność zakrywania ust i nosa przez uczestników wydarzenia

- otwarta przestrzeń (imprezy plenerowe) – od 17 lipca 2020 roku:

  • zapewnienie co najmniej 5 m² na osobę
  • obowiązek zachowania 2-metrowej odległości pomiędzy uczestnikami
  • wyznaczenie znakami poziomymi miejsc dla publiczności uwzględniających zachowanie dystansu
  • konieczność zakrywania ust i nosa przez uczestników wydarzenia, chyba że zostanie zachowana odległość nie mniej niż 2 m od innych osób
  • wyraźne oddzielenie i oznaczenie terenu dla widowni.

Najnowsze