Kiedy starsze dzieci wrócą do szkoły? Minister edukacji podał możliwy termin!

2021-01-14 10:28 MK
Sala lekcyjna
Autor: Piotr Molecki/East News

Data powrotu starszych uczniów do szkół nie jest jeszcze oficjalnie znana. Na ten moment wiadomo jedynie, że po feriach zimowych zajęcia w szkołach rozpoczną uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych. Szef Ministerstwa Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek zdradził jednak, na kiedy planowany jest powrót najstarszych uczniów, przy uwzględnieniu optymistycznego wariantu.

Kiedy starsze dzieci wrócą do szkoły? To pytanie pojawia się w głowie coraz większej liczby ludzi po konferencji z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i ministra edukacji Przemysława Czarnka, w trakcie której poinformowali oni o tym, że w poniedziałek 18 stycznia 2021, czyli zaraz po zakończeniu trwających dwa tygodnie ferii zimowych, do szkół jako pierwsi powrócą najmłodsi uczniowie z klas 1-3 szkół podstawowych. Ministrowie nie wypowiedzieli się jednak na temat potencjalnego powrotu starszych uczniów do placówek. Kiedy zatem starsze dzieci wrócą do szkoły? Dopiero teraz Przemysław Czarnek zdradził, na kiedy planowany jest powrót ósmoklasistów i maturzystów, którzy w tym roku zmierzą się z najważniejszymi egzaminami - egzaminem ósmoklasisty i maturalnym. Jeśli nie pojawi się trzecia fala pandemii koronawirusa, to możliwe, że odwieszenie zajęć dla najstarszych uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych nastąpi już niebawem, bo w lutym.

Kiedy starsze dzieci wrócą do szkoły?

W rozmowie z Onet.pl minister edukacji zdradził plany resortu dotyczące powrotu starszych uczniów do szkół, a dokładniej ósmoklasistów i maturzystów, którzy już w maju przystąpią do egzaminów podsumowujących zdobytą przez nich wiedzę. Przy założeniu optymistycznego wariantu dzieci powrócą do placówek już w lutym.

- W tym optymistycznym wariancie, jeśli nie będzie się zwiększała liczba zarażeń, nie trafi do nas – krótko mówiąc – trzecia fala, mam nadzieję, że już w lutym będziemy mogli przynajmniej w systemie hybrydowym puścić do szkół, do systemu stacjonarnego uczniów klas VIII i klas maturalnych, bo oni tego bardzo potrzebują z uwagi na egzaminy, które są przed nimi, a następnie, jeśli będzie się to dalej wypłaszczało, czy będzie się zmniejszać liczba zakażeń dziennych, będziemy hybrydowo próbowali puszczać do szkół pozostałe roczniki szkolne na zasadzie takiej, żeby nie było tłoku w szkole, by transmisja wirusa była na najniższym poziomie - powiedział szef MEiN.

Trzeba pamiętać jednak o tym, że powrót do szkół w lutym nie jest pewny. Wszystko zależy od rozwoju pandemii i sytuacji epidemiologicznej.

ESKA XD #013
Najnowsze