Jaki powrót do szkół we wrześniu? Ministerstwo ma nowe pomysły

2021-08-02 11:03
Szkoła
Autor: TADEUSZ KONIARZ/REPORTER

Za niespełna miesiąc uczniowie z całej Polski powrócą do szkół. Wszyscy zastanawiają się, w jakim trybie rozpocznie się rok szkolny 2021/22. Podczas specjalnej konferencji prasowej członkowie Ministerstwa Edukacji i Nauki poinformowali o harmonogramie przygotowań do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Szkoły otrzymają nowe wytyczne.

Jaki powrót do szkoły we wrześniu 2021? Odpowiedź na to pytanie jest kluczowa dla wszystkich uczniów, którzy aktualnie mogą cieszyć się ostatnimi tygodniami wakacji. Zgodnie z harmonogramem rozpoczęcie roku szkolnego 2021/22 w całej Polsce będzie miało miejsce 1 września. Uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele czekają jednak na decyzję dotyczącą tego, w jakim trybie rozpoczną się zajęcia lekcyjne. Członkowie resortu wielokrotnie informowali o braniu pod uwagę różnych scenariuszy. Najbardziej prawdopodobnym pozostaje powrót do szkoły w trybie stacjonarnym, jednak MEiN nie wyklucza konieczności wprowadzenia trybu hybrydowego z wyłączeniem dzieci zaszczepionych, jak i całkowitego powrotu nauki zdalnej.

30 lipca odbyła się specjalna konferencja prasowa z udziałem członków resortu, która dotyczyła bezpiecznego powrotu uczniów do szkół po wakacjach. Przedstawiono harmonogram przygotowań do rozpoczęcia roku szkolnego 2021/22 oraz zapowiedziano wprowadzenie nowych wytycznych.

Jaki powrót do szkoły? Nowe wytyczne

Ministerstwo Edukacji i Nauki po raz kolejny podkreśliło, że przygotowuje się na rozpoczęcie kolejnego roku szkolnego w trybie stacjonarnym. Powrotowi uczniów do placówek i odwieszeniu zajęć stacjonarnych mają towarzyszyć nowe wytyczne.

W poniedziałek, 2 sierpnia za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej trafią do szkół wytyczne przeciwepidemiczne. To przygotowany przez MEiN wspólnie z MZ i GIS zbiór zaleceń uwzględniający sytuację epidemiologiczną. Wytyczne będą wsparciem dla dyrektora w organizacji bezpiecznych i higienicznych warunków nauki. Zbiór rekomendacji uwzględnia najważniejsze zasady bezpieczeństwa, takie jak: dystans, dezynfekcja, higiena, noszenie maseczki w przestrzeniach wspólnych czy wietrzenie. Zalecenia zostały podzielone na kilka części, w których szczegółowo zostały omówione zagadnienia dotyczące organizacji zajęć w szkole, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni, gastronomii, postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły - można przeczytać w oficjalnym oświadczeniu.

ESKA XD #028 - FESTIWALE, ROBOTY, SEKRETY IGRZYSK
Najnowsze