Jak liczyć punkty na studia w 2022 roku? To muszą wiedzieć przyszli studenci!

2022-03-17 16:00
Obrona online: studenci podejdą do egzaminu w swoich domach? Te słowa na to wskazują!
Autor: pixabay.com

Matura to najważniejszy egzamin w życiu młodych osób. Dzięki wynikom z testów, mają okazję dostać się na wymarzone kierunki studiów, a później oczywiście mogą starać się o wymarzone miejsca pracy. Jak liczyć punkty na studia w 2022 roku? Co jest ważne? Z tymi informacjami musi zapoznać się każdy przyszły maturzysta.

Rekrutacja na studia na rok akademicki 2022/2023 budzi wiele sensacji wśród przyszłych studentów. Jest to dla nich nowa sytuacja, z którą będą musieli się mierzyć od października - wtedy gdy zaczynają się wykłady i ćwiczenia na uczelni. Zanim jednak do tego dojdzie, przyszli studenci muszą podejść do matury, która w 2022 roku odbywa się od 4 do 23 maja. W tym okresie absolwenci szkół średnich otworzą swoje arkusze nie tylko z przedmiotów podstawowych obowiązkowych - język polski, matematyka, język obcy nowożytny, ale także z przedmiotów dodatkowych, które wpisali do deklaracji. Matura jest najważniejszym egzaminem w życiu młodych osób, ponieważ decyduje o ich przyszłości. Punkty zdobyte z testów są uwzględniane w rekrutacjach na uczelnie wyższe, jednak to nie koniec. Co jeszcze liczy się na studia? Jak liczyć punkty? O tym jak wygląda rekrutacja na studia warto wiedzieć!

Teledyski kręcone w szkole! Pamiętasz je wszystkie?

Obliczanie punktów na studia - co się liczy? Co jest ważne?

Punkty na studia to kryterium, na podstawie którego każda uczelnia przygotowuje obiektywną listę osób, ubiegających się o miejsce na danym kierunku. Im więcej punktów ma kandydat, tym oczywiście większa szansa, że dostanie się na dane miejsce. Jak liczy się punkty na studia i co jest najważniejsze? Oczywiście najważniejsza jest matura i punkty z niej zdobyte. Następnie te punkty wylicza nam system, a wynik decyduje o zajętym miejscu na liście chętnych na dany kierunek. Oprócz systemu wagowego ważny jest także poziom zdawanego egzaminu, który należy pomnożyć przez daną liczbę, np. na niektórych uczelniach 0,60 - poziom podstawowy, 1 - poziom rozszerzony. Więcej punktów na studia to także zdobycie tytułu laureata lub finalisty olimpiady stopnia centralnego. 

ZOBACZ TAKŻE: Rekrutacja na studia 2022/23. Kiedy składa się dokumenty i ile trzeba mieć punktów?

Sonda
Na jaki kierunek studiów się wybierasz?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze