Gra komputerowa

i

Autor: Canva Gry komputerowe na liście lektur 2023

Gry komputerowe jako lektury. Szokująca zmiana podstawy programowej to nie żart!

2023-02-07 12:32

Ministerstwo Edukacji i Nauki nie lekceważy postępu technologicznego, czego dowodem jest zmiana w podstawie programowej z języka polskiego. Szef MEiN podpisał trzy projekty rozporządzeń, w tym jedno zakładające ustanowienie gier komputerowych lekturami szkolnymi dla uczniów z liceów i techników. Wiemy już, o których grach mowa.

Gry komputerowe jako lektury to nie żart! To pierwsza taka sytuacja w historii polskiego szkolnictwa. Jak dowiadujemy się z oficjalnej strony Ministerstwa Edukacji i Nauki, Przemysław Czarnek podpisał trzy projekty rozporządzeń dotyczące zmian w zakresie podstawy programowej, w tym jej uzupełnienia w przypadku lekcji języka polskiego dla liceum ogólnokształcącego i technikum o gry o walorach edukacyjnych. Członkowie resortu przekonują, że wprowadzenie gier komputerowych do kanonu lektur szkolnych nie tylko pomoże uczniom w przyswojeniu wiedzy, ale również w poszerzeniu granic ich wyobraźni. 

Gry wideo stanowią jeden z kluczowych elementów współczesnej kultury. Cyfrowe opowieści angażują dziesiątki milionów odbiorców, dając podstawy do przeżywania pasjonujących opowieści, rozwijają umiejętności psychomotoryczne, są przestrzenią budowania międzyludzkich relacji i źródłem artystycznej ekspresji - czytamy na stronie MEiN.

Oficjalnie wiadomo już, o jakich tytułach mowa. Obie gry wprowadzone do spisu lektur poświęcone są tematyce wojennej.

Nowy przedmiot na maturze obowiązkowy?! Nie uwierzycie, z czego uczniowie będą pisać egzamin

Czy VIKI GABOR zna stare hity DODY, AVRIL i BRITNEY?

Gry w kanonie lektur

O tym pomyśle mówiono już w zeszłym roku. Za sprawą podpisu szefa MEiN wprowadzenie gier komputerowych do kanonu lektur obowiązujących w szkołach ponadpodstawowych stało się faktem. Mowa o This War of Mine oraz Grze Szyfrów, które, jak tłumaczą członkowie resortu, zostały dodane do podstawy programowej języka polskiego z uwagi na konteksty pedagogiczne i społeczne. Wspomniane gry są dostępne bezpłatnie do pobrania za pośrednictwem prowadzonej przez Ministra Edukacji i Nauki Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej www.zpe.gov.pl.

Sonda
Jak często grasz w gry komputerowe?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE