Google Scholar - co to jest? Jak działa wyszukiwarka dla studentów?

2018-11-13 12:54
Google Scholar - co to jest? Jak działa wyszukiwarka dla studentów?
Autor: AFP/EAST NEWS Google

Ta wyszukiwarka pozwala szybko znaleźć potrzebne do nauki materiały. Na ESKA.pl dowiecie się, czym jest i jak działa Google Scholar.

Google Scholar - co to jest? Jak działa wyszukiwarka? Takie pytanie powinni sobie zadać szczególnie studenci i pracownicy naukowi. To własnie dla nich stworzono Google Scholar. Darmowe narzędzie może się okazać bardzo przydatne, ale trzeba wiedzieć, jak z niego korzystać. Bo chociaż jest podobne do zwykłej wyszukiwarki, to działa trochę inaczej.

Google Scholar - co to jest?

Czym jest Google Scholar? To specjalistyczna wyszukiwarka internetowa służąca do przeszukiwania bazy danych zawierającej publikacje naukowe z wielu dziedzin wiedzy. Korzystać może z niej każdy, bo podobnie jak zwykłe Google, jest darmowa i nie wymaga instalacji.

Google Mapy szykują rewolucję! Nowa opcja ułatwi to życie kierowcom

Google Scholar działa od 2004 roku i zawiera w swej bazie danych artykuły naukowe udostępniane przez największe na świecie wydawnictwa.

Google Scholar - jak korzystać?

Korzystanie z Google Scholar jest nieco inne niż w przypadku zwykłej wyszukiwarki, ale nie jest trudne. By znaleźć interesujące nas materiały trzeba najpierw wejść na stronę Google Scholar. Następnie:

  1. Wpisujemy tytuł dzieła lub autora.
  2. Wynik możemy przefiltrować poprzez wpisanie po znaku minus nazwiska autora, który na pewno nie jest współautorem szukanej pracy.
  3. Po lewej stronie możemy określić zakres czasowy (przybliżona data publikacji), języki oraz to, czy wyszukiwarka ma pokazywać także prace, w których cytowane jest interesujące nas dzieło.
  4. W wyszukiwarce możemy też wpisywać frazy. Wówczas Google Scholar pokaże nam wszystkie dostępne prace na interesujący nas temat.

Google Scholar może być bardzo przydatnym i wygodnym rozwiązaniem. Student czy pracownik naukowy może dzięki tej wyszukiwarce oszczędzić sporo czasu, który musiałby poświęcić na znajdywanie materiałów w bibliotece.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze