Elektroniczne świadectwa na zakończenie roku szkolnego? Nowy pomysł ministerstwa

2020-04-22 16:13 EK
Elektroniczne świadectwa na zakończenie roku szkolnego? Nowy pomysł ministerstwa
Autor: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News Elektroniczne świadectwa na zakończenie roku szkolnego? Nowy pomysł ministerstwa

Już ponad miesiąc w Polsce są zamknięte szkoły, a lekcje uczniów odbywają się zdalnie przez internet. Jak długo potrwa jeszcze taka sytuacja, nikt nie jest w stanie tego przewidzieć. Czy za sprawą panującego pandemii z koronawirusa, tradycyjny koniec roku się nie odbędzie, a świadectwa zostaną wydane w sposób elektroniczny? Informacji na ten temat dowiecie się na ESKA.pl.

Elektroniczne świadectwa na zakończenie roku szkolnego? Nowy pomysł ministerstwa - taki temat z pewnością zainteresuje nie tylko uczniów, ale również ich rodziców oraz pedagogów. Z uwagi na obecną sytuację związaną z szerzącą się pandemią koronawirusa, rząd podjął decyzję o zamknięciu szkół oraz zawieszeniu stacjonarnych zajęć w placówkach. Na obecną chwilę wiemy, że szkoły mają być zamknięte do 26 kwietnia 2020 roku. Jednak na razie nie wiadomo, czy przerwa ta zostanie przesunięta, być może najbliższa konferencja rozwieje wiele niepewności w tym temacie. W związku z zamkniętymi placówkami nie tylko uczniowie, ale i studenci odbywają zajęcia zdalne przez internet. Pomagają im w tym specjalne platformy, jak również wiele komunikatorów. Dodatkowo, egzaminy maturalne i ósmoklasistów zostały przełożone. Najprawdopodobniej odbędą się one pod koniec czerwca lub na początku lipca 2020 roku. O konkretnej dacie, rząd będzie informować uczniów cztery lub trzy tygodnie wcześniej, przed planowanymi egzaminami. Co w takim razie z zakończeniem roku szkolnego? Jak odbędzie się rozdawanie świadectw? O nowym pomyśle ministerstwa, przeczytacie poniżej.

Elektroniczne świadectwa na zakończenie roku szkolnego

Ministerstwo Edukacji Narodowej rozważa stworzenie elektronicznych wersji świadectw ukończenia szkoły. Dokument miałby być bardzo podobny do wersji papierowej. Jak poinformował minister Dariusz Piontkowski w jednej z rozmów:

Zastanawiamy się nad tym, czy będzie możliwe stworzenie elektronicznej wersji świadectwa opatrzonej elektronicznym zaufanym podpisem dyrektora szkoły, który mogłaby być ewentualnie wydawany na życzenie rodzica. Wówczas byłaby takim zaświadczeniem elektronicznym, który byłby równorzędny ze świadectwem czy zaświadczeniem papierowym. Jesteśmy w trakcie przygotowań do stworzenia takiej wersji świadectwa. Jeżeli będzie to możliwe przed rozpoczęciem rekrutacji, wówczas być może jako dodatkową możliwość, także wprowadzimy to do rekrutacji w tym roku.

Poniżej możecie przesłuchać wypowiedź ministra Dariusza Piontkowskiego. Zawarta jest ona w minucie 2:13 i trwa do końca materiału wideo.

5 trików urodowych z Instagrama! Czy one naprawdę działają?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze