Lekcja

i

Autor: Canva

SZKOŁA

Dzień Nauczyciela 2023 - kiedy będzie wolne za 14 października?

2023-10-14 17:51

Czy Dzień Nauczyciela to dzień wolny od szkoły i pracy? To pytanie zadają sobie prawie wszyscy uczniowie. W tym roku Święto Edukacji Narodowej wypada w sobotę. Czy w związku z tym dzieciom i młodzieży będzie się należeć wolne w innym dniu, np. 13 października?

Spis treści

  1. Kiedy wolne za 14 października?

Dzień Nauczyciela 2023 - kiedy wolne od szkoły? To pytanie jest jednym z najczęściej wpisywanych w wyszukiwarkę Google w kontekście zbliżającego się wielkimi krokami święta pracowników oświaty. Święto Edukacji Narodowej, bo tak właściwie nazywa się ten dzień, jest co roku obchodzone 14 października. Tego dnia, zgodnie z obowiązującą Kartą Nauczyciela, nie odbywają się zajęcia dydaktyczne.

W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych - czytamy w dokumencie.

Nie oznacza to jednak, że 14 października szkoły w całej Polsce są zamknięte. Dzień Nauczyciela nie jest świętem ustawowo wolnym od pracy w szkołach. W tym dniu nie prowadzi się jedynie zajęć lekcyjnych. W praktyce w Święto Edukacji Narodowej organizowane są apele, imprezy okolicznościowe, spotkania.

Rok szkolny 2023/24 - DNI WOLNE od szkoły. Kiedy najbliższy odpoczynek?

Viki Gabor o Opolu, urodzinach i polskim szkolnictwie

Kiedy wolne za 14 października?

W tym roku Dzień Nauczyciela wypada w sobotę. Czy uczniowie i nauczyciele mogą zatem liczyć na odbiór dnia wolnego, np. 13 października? Dyrektorzy mają do rozdysponowania pulę dodatkowych dni wolnych i w niektórych szkołach 13.10 może być dniem wolnym. Nie jest to jednak reguła.

Z tytułu udziału w tych imprezach, sprawowania opieki nad uczniami bądź pełnienia dyżurów, nauczycielowi nie przysługuje dodatkowe wynagrodzenie lub inny dzień wolny od pracy.

QUIZ z wiedzy szkolnej. Tego uczyli w podstawówce

Pytanie 1 z 10
O kim mówi się, że zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną?