Dłuższy urlop wypoczynkowy od 2020? Ile miałby trwać?

2019-06-19 12:00
urlop
Autor: East News / Wojciech Strozyk/REPORTER

Wakacje i lato to czas, gdy dużo częściej marzymy o urlopie. Przerwa od pracy pozwala nam lepiej skupić myśli, odzyskać stracone siły i pozytywnie nastroić się na kolejne miesiące. Czy rząd zdecyduje się na wydłużenie urlopu pracownikom? Tego właśnie chcą Polacy! Dowiedzcie się więcej na ESKA.pl.

Marzenie o dłuższym urlopie nie opuszcza Polaków. Obecnie urlop naliczany jest od stażu pracy, który posiada osoba zatrudniona. Po 10 lat przysługuje nam 26 dni. Nie obejmują one świąt kościelnych i państwowych, które również są ustawowo wolnymi. Według badania, które przeprowadziła Wirtualna Polska i money.pl, nasi rodacy chcieliby wypoczywać dłużej. Pomysł rządu o zrównaniu urlopów, tak by każdemu z nas przysługiwało 26 dni wolnych w ciągu roku, spotkał się z dużym społecznym poparciem. Wciąż jednak nie wiadomo czy zmiana kiedykolwiek wejdzie w życie. Ponadto z badania wynika, że zdecydowana większość Polaków chciałaby dodatkowych dni wolnych od pracy.

Zobacz też: Libra - nowa kryptowaluta Facebooka. Co to? Kiedy premiera?

Dłuższy urlop dla pracowników - ilu Polaków chce więcej dni wolnych? 

Zdecydowana większość Polaków chce dłuższych urlopów. 64% badanych jest zdania, że rząd powinien zwiększyć liczbę dni wolnych przysługujących pracownikowi. Zaledwie 6% odpowiedziało, że ich zdaniem 26 dni wolnych to za dużo. Pozostałe 20% ankietowanych nie miało zdania na ten temat.

Wolna wigilia i wielki piątek? Tego chcą Polacy!

Ponadto od lat wraca dyskusja odnośnie do dwóch dni przedświątecznych - Wigilii świąt Bożego Narodzenia i Wielkiego Piątku. W dni te, większość z nas już świętuje lub podróżuje do rodziny, co i tak zmusza nas do wzięcia dnia wolnego. Sklepy i urzędy pracują w skróconym wymiarze godzin. Wprowadzenie dodatkowych dni wolnych byłoby zatem rozwiązaniem wielu problemów, z jakimi zmagać musimy się od lat. Czy rząd weźmie pod uwagę pragnienia Polaków? W gorącym, przedwyborczym okresie wszystko może się zdarzyć. W roku 2020 nie powinniśmy jednak oczekiwać zmian.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze