Czy 14.10 jest wolne od szkoły? Czy w Dzień Nauczyciela odbywają się lekcje?

2022-10-09 10:21
Dzień Nauczyciela
Autor: TADEUSZ KONIARZ/REPORTER

Dzień Nauczyciela, a właściwie Święto Edukacji Narodowej, co roku obchodzone jest 14 października. Uczniowie regularnie stają przed dylematem, czy w dniu poświęconym pracownikom oświaty odbywają się zajęcia dydaktyczne. Sprawdźcie, czy 14.10 jest dniem wolnym od szkoły.

Kiedy jest Dzień Nauczyciela 2022?

Dzień Nauczyciela, a właściwie Święto Edukacji Narodowej, obchodzony jest co roku 14 października. Jak wynika z obowiązującej ustawy, dzień ten jest świętem wszystkich pracowników oświaty, a nie tylko nauczycieli, w którym nie odbywają się zajęcia dydaktyczne. Nie oznacza to jednak, że uczniowie w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych mają całkowicie wolne. Zgodnie z tradycją 14 października w placówkach organizowane są apele, w których udział biorą dzieci i młodzież. Data święta nie jest przypadkowa. Dokładnie tego dnia, w 1773, na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego utworzona została Komisja Edukacji Narodowej, czyli centralny organ władzy oświatowej w Polsce. KEN było jedną z pierwszych państwowych instytucji oświatowych w całej Europie.

Wolne 2 listopada. Czy po Wszystkich Świętych dodatkowy dzień wolny?

Viki Gabor szczerze o hejcie: „Na Insta lecą GRUBO”. Dlaczego odpowiada?

Czy 14 października jest wolne?

Chociaż przypadający 14.10 Dzień Nauczyciela jest wolny od zajęć lekcyjnych, to uczniowie w zdecydowanej większości przypadków idą tego dnia do szkół. W praktyce zapis "wolny od zajęć" oznacza brak lekcji. Dzieci i młodzież biorą jednak udział w zaplanowanych na ten dzień aktywnościach, takich jak apele czy inne imprezy szkolne. 

Sonda
Lubisz swoich nauczycieli?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze