Wolne 2 listopada. Czy po Wszystkich Świętych dodatkowy dzień wolny?

2022-10-05 17:19
Znicze
Autor: Pixabay

Wypadające 1 listopada święto Wszystkich Świętych jest jednym z dni ustawowo wolnych od pracy. Dla wielu osób wiąże się ono z wyruszeniem w rodzinne strony, by odwiedzić groby najbliższych. Nic dziwnego, że co roku miliony osób stają przed dylematem, czy w obchodzone następnego dnia Zaduszki także jest wolne.

Czy 2 listopada idziemy do pracy? To pytanie co roku pojawia się w głowach milionów osób. Ma to oczywiście związek z faktem, że 1 listopada obchodzone jest jedno z ważniejszych świąt dla wszystkich katolików. Mowa o Wszystkich Świętych. Zgodnie z tradycją w pierwszym dniu listopada Polacy tłumnie wybierają się na groby najbliższych, by zapalić symbolicznego znicza i pomodlić się za ich dusze. Warto jednak wspomnieć, że tak naprawdę dniem poświęconym duszom zmarłych jest obchodzony dopiero dzień później, 2 listopada, Dzień Zaduszny, zwany też Zaduszkami. W tym roku Zaduszki wypadają we wtorek. Czy to dzień wolny? W przeciwieństwie do Wszystkich Świętych Dzień Zaduszny nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Oznacza to, że tego dnia wszystkie urzędy, galerie handlowe czy banki działają na normalnych zasadach.

Ciepła i złota jesień nareszcie w Polsce! Całkowita zmiana pogody zadowoli wszystkich

Muzycy, którzy odeszli za wcześnie... (Avicii, Chada, XXXtentacion, Big Scythe) | ESKA XD - Ale to już było! #58

Czy 2 listopada jest wolne? 

2 listopada nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, ani też od zajęć dydaktycznych. Oznacza to, że zarówno pracownicy, jak i uczniowie muszą oddać się swoim obowiązkom. Warto jednak wiedzieć, że pracodawca może ustanowić ten dzień dniem wolnym, np. w sytuacji, kiedy 1 listopada wypada w niedzielę. Szkoły także mają taką możliwość w związku z pulą dni wolnych do rozdysponowania. W większości przypadków dyrekcje decydują się na ustanowienie dniem wolnym 31 października.

Sonda
Często odwiedzasz groby bliskich i cmentarze?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze