Centyle matura 2022 - co to jest, jak liczyć, czym są i jak działają centyle?

2022-07-05 7:52
Centyle matura 2022 - co to jest, jak liczyć, jak działają centyle, o co chodzi i co oznacza?
Autor: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER / EAST NEWS Centyle matura 2022 - co to jest, jak liczyć, jak działają centyle, o co chodzi i co oznacza?

Centyle na maturze 2022 interesują uczniów, którzy chcą iść na studia i kontynuować edukację. Skala centylowa przydaje się również tym, którzy którzy chcą porównać swój wynik z wynikami ogólnopolskimi. Czym są centyle na maturze 2022? O co chodzi i jak liczyć? Przekonajcie się sprawdzając garść szczegółów na naszej stronie.

Spis treści

  1. Centyle Matura 2022 - co to jest?
  2. Skala centylowa matura 2022 - po co jest?
  3. Centyle Matura 2022 - jak obliczyć?

Centyle matura 2022co to jest? Zastanawiacie się, jak liczyć centyle na maturze 2022? Co oznacza wynik centylowy na maturze 2022? Uczniowie koniecznie chcą sprawdzić i wpisują takie pytania w najpopularniejszą wyszukiwarkę świata. Po co im skala centylowa? Głównie po to, by sprawdzić, czy uda im się dostać do wymarzonej szkoły wyższej. Wskaźnik ten wyraźnie obrazuje, jak poszło uczniom w porównaniu z innymi maturzystami. 

Poprawka matury 2022 – kiedy jest i kto może zdawać? Zadania będą łatwiejsze?

Matura z matematyki. Jak poszło maturzystom z Bydgoszczy?

Centyle Matura 2022 - co to jest?

Centyle na maturze 2022 wzbudzają dużą ciekawość. To nic innego, jak jedna ze skali, którą oznacza się wyniki na egzaminie dojrzałości. Uczniowie otrzymują świadectwo dojrzałości, na którym widnieją wyniki. Na świadectwie są one oznaczone w procentach, ale dostępne są również rezultaty w skali centylowej. Wyraża ona odsetek liczby maturzystów, którzy osiągnęli taki sam wynik, jak zdający, który otrzymał świadectwo. Za jego sprawą w banalny sposób można sprawdzić, ile osób zdało maturę z danego przedmiotu, a ile osób otrzymało niższy wynik. Chodzi więc o ocenienie i porównanie osiągnięć na tle innych abiturientów 

Jak to działa? Jeśli wynik skali centylowej wynosi 60 procent, to oznacza, że 59 procent wszystkich maturzystów w całym kraju, którzy przystąpili w tym roku do egzaminu z danego przedmiotu, napisało go gorzej od Was. To również wskaźnik, że 31 procent napisało egzamin dojrzałości z danego przedmiotu lepiej. 

Skala centylowa matura 2022 - po co jest?

Po co jest skala centylowa na maturze 2022? Ułatwia ona maturzystom w dostaniu się do szkół wyższych. Choć uczelnie coraz rzadziej z niej korzystają przy rekrutacji. W pewien sposób ułatwia zadanie polegające na wyłonieniu najlepszych z najlepszych uczniów na studia. Coraz rzadsze korzystanie ze skali centylowej nie bierze się z niczego. Raz egzamin dojrzałości jest łatwy, a następnego roku trudniejszy. Raz wynik 50 procent jest dobry, w kolejnym roku 60 procent to już za mało, by dostać się do wymarzonej szkoły.

Centyle Matura 2022 - jak obliczyć?

Jak obliczyć centyle maturalne 2022? Nie musicie wiedzieć. Wystarczy sprawdzić gotowe obliczenia, które przygotowała Centralna Komisja Egzaminacyjna. Przekonajcie się i zobaczcie, jak wyglądają centyle maturalne 2022 na oficjalnej stronie internetowej.

Matura 2023 - kiedy jest? DATA i harmonogram egzaminu dojrzałości

Sonda
Stresowałeś/aś się maturą z matematyki?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze