BTS i Carl Gustav Jung - co gwiazdy K-popu mają wspólnego ze słynnym psychologiem?

2019-04-19 11:41 M.C.
BTS i Karl Gustav Jung - co gwiazdy K-popu mają wspólnego ze słynnym psychologiem?
Autor: fot./screen/youtube.com/ibighit / fot. EAST NEWS BTS i Karl Gustav Jung

Carl Gustav Jung był jednym z najwybitniejszych psychologów w historii. BTS są zaś gwiazdami K-popu, które podbijają świat swoją muzyką. Okej, zarówno Szwajcara, jak i Koreańczyków można nazwać gigantami w swoich dziedzinach. Ale co ich łączy? Okazuje się, że o wiele więcej, niż można przypuszczać! O ich wzajemnych powiązaniach dowiecie się na ESKA.pl.

BTS i Carl Gustav Jung. Postawienie obok siebie gwiazdy K-popu i wybitnego szwajcarskiego psychologa może wyglądać dziwnie. BTS to obecnie najbardziej znany boysband na całym świecie. Maja rzeszę fanów, a ich piosenki biją wszelkie rekordy popularności. Carl Gustav Jung, twórca psychologii analitycznej, jest zaś uznawany za jednego z najbardziej wpływowych psychologów w dziejach. Muzyka pop i badania Junga wydają się być tematami zupełnie ze sobą niezwiązanymi. A jednak łączy je bardzo wiele.

Zobacz też: BTS NA ŻYWO: Boy With Luv, Dyonisus i Make It Right - wykonania live miażdżą!

BTS zainspirowani dokonaniami Junga

O powiązaniach BTS i Carl Gustava Junga opowiedział w wywiadzie dla BBC doktor Murray Stein z instytutu Jungowskiego w Evanston w Illinois. Badacz od lat zajmuje się analizą dokonań szwajcarskiego psychologa, a swoje wykłady na ten temat zebrał w książce pod tytułem... Jung's Map Of The Soul.

k-pop
Autor: materiał eskaGO.pl Link: https://www.eskago.pl/radio/special-k-pop

Dr. Stein opowiedział w wywiadzie, że pewnego razu, jeden z jego studentów przekazał mu dość niesamowitą informację. Na oficjalnej stronie BTS można kupić jego książkę! Dzieło wciąż jest tam dostępne. Możecie się o tym przekonać klikając tutaj.

Jeszcze większe zaskoczenie Steina spowodowała premiera najnowszej płyty BTS. Album Map Of The Soul: Persona ukazał się 12 kwietnia 2019 i z miejsca stał się hitem. Student amerykańskiego psychologa znów powiadomił go o niezwykłym odkryciu. Tym razem dr. Stein postanowił uważniej przyjrzeć się twórczości K-popowego boysbandu. Co odkrył?

Badacz zwraca uwagę na sam tytuł. Persona to pojęcie związane z teatrem. W łacinie oznacza maskę, którą zakładał aktor na scenie. Słowo często pojawia się też w kontekście jungowskiej psychologii analitycznej. Tym słowem określa się tkwiącą w ludziach potrzebę ukrywania prawdziwego "ja". Stein stwierdza, że to zagadnienie pojawia się w wielu piosenkach BTS. Chociażby w kompozycji otwierającej album, gdzie pojawiają się słowa:

Kim jestem? To pytanie, które zadaję sobie całe życie. I prawdopodobnie nigdy nie znajdę odpowiedzi.

Takich nawiązań na Map Of The Soul: Persona jest o wiele więcej. Kluczem do zrozumienia tekstów piosenek BTS są więc idee Junga i książka doktora Murraya Steina. To jak? Może zaczniemy analizę od Boy With Luv? ;)

Najnowsze