Biznes i zarządzanie - nowy przedmiot w szkole TRUDNIEJSZY niż matma? Od kiedy?

i

Autor: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER / EAST NEWS Biznes i zarządzanie - nowy przedmiot w szkole TRUDNIEJSZY niż matma? Od kiedy?

Biznes i zarządzanie - nowy przedmiot w szkole TRUDNIEJSZY niż matma? Od kiedy?

2022-01-24 8:24

Nowy przedmiot Biznes i zarządzanie ma spowodować, by podejmowanie przez młodych ludzi decyzji o zakładaniu firm było łatwiejsze. Chcemy skorzystać z wiedzy i doświadczenia przedstawicieli biznesu w tym zakresie - powiedział PAP szef MEiN Przemysław Czarnek.

Spis treści

  1. Biznes i zarządzanie - od kiedy?
  2. Biznes i zarządzanie 2023 - dla kogo, jakie klasy?

Biznes i zarządzanie - nowy przedmiot w szkole pewniakiem! Od kiedy biznes i zarządzanie w szkole? Dla których klas? Odpowiadamy serwując garść szczegółów, w tym temacie. Czarnek w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wziął udział w spotkaniu dotyczącym rozpoczęcia konsultacji na temat praktycznego nauczania przedsiębiorczości w szkołach. To właśnie tam poinformował o wprowadzeniu zupełnie nowego przedmiotu. Według ministra w nowym przedmiocie mieści się wszystko, co jest potrzebne młodemu człowiekowi, żeby poznał świat finansów, świat zarządzania, żeby mógł od początku podejmować racjonalne, rozsądne decyzje finansowe.

Matura 2022 - ZMIANY zszokowały uczniów. Wyleciało mnóstwo trudnych zadań!

Sara James jak Rihanna w ESKA Live! Ciarki gwarantowane
Sonda
Czy wprowadzenie przedmiotu Biznes i Zarządzanie to dobry pomysł?

Biznes i zarządzanie - od kiedy?

Chcemy, aby od 1 września 2023 roku podstawy przedsiębiorczości zostały zastąpione nowym przedmiotem: biznes i zarządzanie, powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Co więcej, nowy przedmiot znalazłby się na maturze od 2027 roku, jako przedmiot do wyboru. 

Dziś jest tak, że w polskim systemie szkolnictwa przewidzianych jest na ten moment 60 godzin lekcyjnych zajęć związanych z ekonomią i finansami w ciągu 12 lat edukacji. Jak to podzielimy przez 45 minut, to wychodzi, że edukacją dotyczącą ekonomii i finansów zajmujemy naszym uczniom dwa dni w ciągu dwunastu lat. To zdecydowanie za mało

- ocenił minister. Przyznał, że postępem jest to, że podstawy nauczania ekonomii weszły do programu nauczania. Zdaniem Czarnka wciąż jednak za mało jest praktycznych aspektów przedsiębiorczości. Dlatego chcemy, aby od 1 września 2023 r. podstawy przedsiębiorczości zostały zastąpione nowym przedmiotem: biznes i zarządzanie - poinformował.

Zdalne nauczanie 2022 - wszystkie szkoły zamknięte w LUTYM to pewniak?

Biznes i zarządzanie 2023 - dla kogo, jakie klasy?

Biznes i zarządzanie, jak twierdzi Czarnek ma również przekonać młodych, że warto podejmować działalność gospodarczą i prowadzić firmę. Zdaniem ministra edukacji niewielka skłonność do przedsiębiorczości zmieniła się na przestrzeni czasu.

Chcemy przyspieszyć. Potrzebujemy menadżerów, potrzebujemy ludzi odważnych, którzy będą świadomi tego, jak zarządzać, co to jest biznes, ale będą też umieli radzić sobie w swoim gospodarstwie domowym, w podejmowaniu decyzji finansowych, ale też będą potrafili rozliczać się z podatków

 - stwierdził Czarnek. Ocenił, że obecnie tylko 30 proc. osób na świecie ma wiedzę na temat podstawowych pojęć z dziedziny finansów i biznesu. Chcemy, żeby ten odsetek w Polsce był zdecydowanie wyższy niż średnia światowa -zaakcentował minister edukacji i nauki. Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej Justyna Orłowska zaznaczyła, że uczniowie zainteresowanie tematyką przedsiębiorczości i ekonomii będą mogli realizować nowy przedmiot w szkołach ponadpodstawowych na poziomie rozszerzonym, a także będą mogli dobrowolnie zdawać z niego maturę.