ACTA 2 - od kiedy obowiązuje w Polsce?

2019-03-27 11:52 M.C.
ACTA 2 - od kiedy obowiązuje?
Autor: Alexey Vitvitsky/SPUTNIK Russia/East News Parlament Europejski

26 marca 2019 Parlament Europejski przegłosował przyjęcie ostatecznej wersji dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Osoby krytykujące dokument nazywają go ACTA 2. To nawiązanie do słynnego porozumienia ACTA, które według wielu internautów, ograniczało wolność w sieci. Nowa unijna nie zaczyna obowiązywać natychmiastowo. Warto wiedzieć, kiedy przepisy mają wejść w życie.

ACTA 2 - od kiedy obowiązuje w Polsce? Wiele osób w naszym kraju zadaje sobie takie pytanie od 26 marca 2019. Tego dnia Parlament Europejski przegłosował bowiem przyjęcie dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Dokument od początku wzbudzał wielkie kontrowersje. Dziennikarze i twórcy byli za. Natomiast internauci i sieciowi giganci protestowali przeciwko punktom 11. i 13. dokumentu, które według nich ograniczają wolność w internecie. Czy obawy są słuszne? Przekonamy się, gdy nowe przepisy wejdą w życie. Warto wiedzieć, kiedy ma się to stać.

Przeczytaj też: ACTA 2 przegłosowane. Co się zmieni?

Kiedy w Polsce zacznie obowiązywać dyrektywa w sprawie praw autorskich?

Głosowanie w Parlamencie Europejskim nie przebiegało jednomyślnie. 348 europosłów opowiedziało się za przyjęciem dyrektywy. 274 było przeciw. Przewaga głosów pozwala na wprowadzenie zapisów dokumentu. Nie stanie się to jednak natychmiast.

Przeczytaj też
Koniec zmiany czasu - ile jeszcze razy przestawimy zegarki?

Autor: fot./freeimages.com/Pedro Simao

Zegar

To już pewne! Na dobre pożegnamy zmianę czasu. We wtorek 26 marca 2019, podczas obrad Parlamentu Europejskiego, europosłowie zadecydowali o zniesieniu zwyczaju przestawiania zegarków dwa razy do roku. Nowe regulacje nie zaczną jednak działać natychmiast. Czeka nas jeszcze kilka zmian czasu. Ile? Dowiecie się tego na ESKA.pl.

Dyrektywa musi bowiem najpierw zostać zaimplementowana do prawodawstwa. Kraje członkowskie, w tym Polska, mają na to 24 miesiące. Zacznie więc ona obowiązywać w naszym kraju najpóźniej w dwa lata od chwili głosowania z 26 marca 2019. Czy nowa unijna dyrektywa okaże się czymś podobnym do niesławnego dokumentu ACTA? Czas pokaże.

Najnowsze