8 maja 2015 - czy 8 maja jest wolny? Narodowy Dzień Zwycięstwa, czyli nowe święto państwowe! [VIDEO]

2015-05-08 11:39

Narodowy Dzień Zwycięstwa już 8 maja! To ustanowione 70 lat temu święto państwowe, które od 2015 roku będziemy obchodzić z nową datą! Dlaczego obchodzimy Dzień Zwycięstwa? Czy będzie to dzień wolny od pracy? Sprawdzamy!

Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności ustanowione zostało w maju 1945 r. „celem upamiętnienia po wsze czasy zwycięstwa Narodu Polskiego i Jego Wielkich Sprzymierzeńców nad najeźdźcą germańskim…”. Początkowo obchodzono je 9 maja i był to do 1951 roku dzień wolny od pracy. W tym roku jednak ustawodawcy zadecydowali, że Święto Zwycięstwa będziemy od tej pory obchodzić 8 maja - w dniu, w którym Niemcy podpisały akt kapitulacji po zakończeniu II Wojny Światowej.

>>> Noc Muzeów 2015 w Warszawie - kiedy jest? Kto bierze udział? Czy wejście do muzeów jest darmowe?

Jak donosi wikipedia - obecnie nie ma już związanych z Dniem Zwycięstwa oficjalnych uroczystości organizowanych przez najwyższe władze państwowe, nie oznacza to jednak, że pozostaje ono tylko zapisem w kalendarzu: w wielu miastach jednostki wojskowe wspólnie z samorządami organizują własne obchody święta, często połączone z defiladami Wojska Polskiego.

Dzień ten nadal jednak pozostaje normalnym dniem roboczym, więc niestety nie grożą nam dwa długie majowe weekendy pod rząd. ac

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE