Znachor

"Znachor" już na Netflix! To trzecia wersja filmu o profesorze Rafale Wilczurze wkroczyła na VOD

Głośno zapowiadana premiera nowej wersji filmu "Znachor" pojawiła się na Netflix. Streamingowy gigant sięgnął po klasykę, a w kultowej roli profesora Rafała Wilczura obsadził Leszka Lichotę.

Spis treści

  1. "Znachor" Netflix to już trzecia wersja filmu 
  2. O czym jest "Znachor"? 
  3. "Znachor" 2023 - obsada 
  4. Netflix udostępnił zwiastun filmu "Znachor" 
  5. Kiedy "Znachor" na Netflix? 

"Znachor" Netflix to już trzecia wersja filmu 

"Znachor" to melodramat w reżyserii Jerzego Hoffmanna, który od 1982 roku doprowadza do łez całe pokolenia. Wzruszająca historia słynnego chirurga lat 30. XX wieku, profesora Rafała Wilczura oraz jego córki, pomimo upływu lat, niezmiennie przyciąga przed telewizory rzesze widzów. 

Co ciekawe, "Znachor" w wersji, którą znamy, jest nie pierwszą, ale już drugą ekranizacją powieści pod tym samym tytułem z 1937 roku autorstwa Tadeusza Dołęgi-Mostowicza.

Pierwszy film powstał w 1937 roku, a jego reżyserem był Michał Waszyński. Produkcja okazała się sukcesem kasowym okresu międzywojennego i cieszyła się takim powodzeniem, że w 1938 roku nakręcono drugą część pod tytułem "Profesor Wilczur", a w 1939 roku część trzecią "Testament profesora Wilczura". 

Teraz widzowie mogą oglądać najnowszą, trzecią wersję filmu, będącego adaptacją książki. Tym razem za ekranizację filmu "Znachor" wziął się Netflix. Dla stremingowego giganta wyreżyserował go Michał Gazda

O czym jest "Znachor"? 

"Znachor" jest dla wielu polskim filmem, którego nie można nie obejrzeć. Najnowsza wersja legendarnej produkcji nie będzie odbiegała, pod względem fabuły, od dwóch poprzednich.

Znachor to uniwersalna opowieść o szanowanym chirurgu, profesorze Rafale Wilczurze, który traci rodzinę i pamięć. Wiele lat później, zapomniany i ubogi, spotyka swoją córkę. To wzruszająca historia o miłości, która pokonuje wszelkie przeszkody i sprawia, że ludzie, którzy są sobie przeznaczeni - zawsze się odnajdują - poinformowali przedstawiciele Netflix. 

"Znachor" 2023 - obsada 

Jako pierwszy w rolę Znachora (1937) wcielił się ówczesny popularny aktor Kazimierz Junosza- Stępowski. W obsadzie znaleźli się także m.in.: Elżbieta Barszczewska, Witold Zacharewicz, Mieczysława Ćwiklińska czy Marian Wyrzykowski. 

W wyreżyserowanym przez Jerzego Hoffmna "Znachorze" w główne role wcielili się: 

  • Jerzy Bińczycki jako profesor Rafał Wilczur (Antoni Kosiba),
  • Anna Dymna jako Maria Jolanta Wilczur, 
  • Tomasz Stockinger jako Hrabia Leszek Czyński. 

Ponadto w filmie zagrali także m.in.: Artur Barciś, Andrzej Kopiczyński, Bożena Dykiel czy Piotr Fronczewski. 

W "Znachorze" Netfliksa w główną rolę wciela się Leszek Lichota, a Annę Dymną w roli Marysi zastąpi Maria Kowalska, która jest znana widzom min. z serialu Pod powierzchnią. Jako Hrabię Czyńskiego zobaczymy młodego aktora Ignacego Lissa. Ponadto w najnowszej wersji "Znachora" zagrali także: Anna Szymańczyk, Izabela Kuna, Mirosław Haniszewski czy Mikołaj Grabowski. 

Ciekawostką jest aktor Artur Barciś, który jako jedyny zagrał w obu wersjach filmu "Znachor". W hoffmanowskim filmie młody wówczas aktor zagrał Wasylka. W produkcji Netfliksa Barciś wciela się w rolę kamerdynera hrabiego Czyńskiego. 

Tak Leszek Lichota mówi o swojej roli:

Jestem z pokolenia, które wyrosło na historii profesora Wilczura. Bardzo się cieszę, że mogłem wcielić się w tak istotną postać dla polskiej kultury. Filmy kostiumowe są zawsze wyzwaniem, ale myślę, że reżyser i cała ekipa wspaniale odzwierciedlili estetykę lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Świata, w którym liczył się honor, etos pracy, empatia i romantyczna miłość.

Również sami przedstawiciele platformy streamingowej są świadomi, z jak wielkim wyzwaniem się mierzą. Fani już nie mogą doczekać się odpowiedzi na pytanie: czy nowa, wyprodukowana przez Netflix wersja dorówna "Znachorowi" sprzed lat? 

Netflix udostępnił zwiastun filmu "Znachor" 

Niecierpliwość fanów została zaspokojona już jakiś czas temu zwiastunem "Znachora" od Netflixa. Platforma podzieliła się teaserem, w którym na pierwszy rzut oka można zauważyć różnice pomiędzy znanym nam już filmem a jego najnowszą wersją. Nagrany w nowej technologii film zapowiada się ciekawie, a już sam zwiastun spotkał się z pozytywnym odbiorem widzów. Pod udostępnionym na instagramowym koncie Netflix zwiastunem "Znachora" posypały się komentarze:

Póki co mi się podoba :)

Jest dobrze, bo to są dwa różne filmy na podstawie jednej historii. Leszek Lichota 👏🔥🙌

Leszek Lichota godnym zastępcą pana Bińczyckiego. Czekam z niecierpliwością.

Kiedy "Znachor" na Netflix? 

Zapowiadana na drugą połowę 2023 roku premiera "Znachor" na Netflix zbliża się wielkimi krokami. Film już zdobył status jednej z najgorętszych premier tego roku, dlatego ogłoszenie daty pojawienia się w katalogu platformy streamingowej wywołało dużo emocji. 

"Znachor" pojawił się na Netflix już 27 września 2023 roku. Oglądaliście już?