W Krainie lodu 2 znalazł się bardzo ważny polski akcent! Zwróciliście na to uwagę?

2019-12-05 17:36
Kraina lodu 2
Autor: Walt Disney Pictures - Walt Disney Animation Studios/Collection/East News

Na ten film fani Krainy lodu musieli naczekać się aż 6 długich lat! Pierwsza część kultowej animacji ukazała się w 2013 roku i błyskawicznie stała się jednym z największych przebojów ze studia Walta Disneya. Mimo że powstanie drugiej części zostało potwierdzone stosunkowo szybko po premierze pierwszej, produkcja filmu zajęła sporo czasu. Widać to zresztą widać po naprawdę widowiskowych efektach w kontynuacji przygód Anny i Elsy. Uważni widzowie mogli jednak dopatrzeć się w Krainie lodu 2 jeszcze jednej ważnej rzeczy!

Kraina lodu 2 ma polski akcent! Co więcej, ta rzecz jest bardzo ważna dla fabuły filmu. Przy pierwszym obejrzeniu disneyowskiego hitu można nie zwrócić na to uwagi, chociaż uważni widzowie powinni bardzo szybko wyłapać, o co chodzi. Fabuła Krainy lodu 2 ujawnia, skąd wzięły się magiczne moce Elsy i w jaki sposób je pozyskała, a siostry wraz z Kristoffem, Olafem i Svenem muszą ponownie stawić czoła poważnym przeciwnościom losu.

Polski akcent w Krainie lodu 2

Na samym początku filmu cofamy się kilkanaście lat w przeszłość do momentu, gdy Anna i Elsa są małymi dziewczynkami. Ich ojciec, król Agnarr, opowiada im o zaczarowanej puszczy, którą widział jako chłopiec, a następnie mama, królowa Iduna, układa siostry do snu. Jak dobrze wiemy jeszcze z pierwszej części, rodzice Anny i Elsy zginęli na morzu. Po tym strasznym wydarzeniu jedną z ważniejszych pamiątek, jakie pozostały siostrom po mamie, jest czerwony szal haftowany szal z frędzlami.

Szal ten wzorem i krojem do złudzenia przypomina chusty, które już w XIX wieku stały się nieodłącznym elementem góralskiego stroju polskich kobiet. Jak czytamy na stronie Muzeum Etnograficznego w Krakowie, chusty te to tzw. 'tybetki':

Wzdłuż brzegów drukowany fabrycznie ozdobny szlak z motywami róż na gałązkach. Wszystkie boki chustki zakończone wiązaną siatką oraz frędzlami wełnianymi w kolorze czerwonym

Szal, który Elsa i Anna odziedziczyły po mamie, ma nie tylko podobny kształt i frędzle, ale jest również w charakterystycznym czerwonym kolorze:

Kraina lodu 2
Autor: screen youtube.com, kanał Entertainment Access screen z youtube.com

Podobieństwo do tradycyjnych polskich chust ludowych jest naprawdę uderzające! Co więcej, jak okazuje się w dalszej części filmu, ten przedmiot ma bardzo duże znaczenie dla fabuły! Myślicie, że podobieństwo do polskich 'tybetek' to przypadek? W poniższym filmiku dokładniej można przyjrzeć się mu na kilku ujęciach z Krainy lodu 2:

NAJNOWSZE