Titanic

i

Autor: Twentieth Century Fox/Paramount Pictures/Lightstorm Entertainmen (East News)

Titanic - 109 lat od zatonięcia statku. Przypominamy najpopularniejsze ekranizacje

2021-04-14 15:25

Titanic to najprawdopodobniej najbardziej znany transatlantyk w historii. Miał być niezatapialny, jednak już podczas pierwszego rejsu doszło do tragedii i poszedł na dno oceanu. Ta dramatyczna historia stała się podstawą scenariuszy różnych filmów. Istnieje wiele ekranizacji, nie tylko ta z Kate Winslet i Leonardem DiCaprio. Słyszałeś o tych produkcjach?

Titanic to historia, którą zna każdy. Tragedia słynnego statku wielokrotnie była wykorzystywana jako umiejscowienie różnych fabuł fabularnych. Najpopularniejszy jest film z 1998 roku, reżyserii Jamesa Camerona. To jeden z najpopularniejszych filmów w historii światowej filmografii, nagrodzony 11 Oscarami. Opowiada o losach młodej Rose, która razem z narzeczonym i swoją bogatą rodziną wybiera się na rejs Titanikiem z Wielkiej Brytanii do Stanów Zjednoczonych. Na pokładzie poznaje biednego młodzieńca - Jacka. Zakochują się w sobie pomimo różnic klasowych i pomimo wielu intryg próbują walczyć o swoją miłość. Na przeszkodzie do ich szczęścia staje katastrofa Titanica. Jack umiera, a Rose pozostaje tylko ze wspomnieniami. Jednak to niejedyny film, w którym można zobaczyć zatopienie słynnego statku. Oto kilka innych przykładów:

Filmy, których jeszcze nie widziałeś. Te tytuły warto nadrobić: #zostańwdomu

Ocaleni z Titanica

To pierwszy film o katastrofie Titanica. Powstał już miesiąc po zatonięciu statku. Premiera Ocalonych z Titanica odbyła się wiosną 1912 roku. Co więcej, zagrała w nim aktorka, która faktycznie przeżyła katastrofę tego statku. Mowa o Dorothy Gibson. Kobieta napisała także scenariusz do tej produkcji. Film jest świadectwem kobiety, która opowiada o tym, jak wyglądała tragedia.

S.O.S. Titanic

Film z 1958 roku. W tym przypadku nie ma fikcyjnej historii, która została opowiedziana w tle tragedii Titanica. Produkcja opowiada o tym, jak doszło do tragedii oraz do działo się na statku podczas zatopienia. Najważniejszym bohaterem jest C. H. Lightoller. To oficer, który musi podejmować decyzje mające wpływ na to, jak będzie wyglądało zatopienie transatlantyku.

Titanic (1996)

To najpopularniejsza ekranizacja po tej z 1998 roku. Jest to miniserial, jednak jego odcinki często łączone są w całość i w telewizji emitowane są jako film pełnometrażowy. Scenariusz skupia się na postaciach młodych kochanków, wyzwolonej damy i aroganckiego armatora, którzy decydują się na rejs Titanikiem. W produkcji występuje Catherine Zeta Jones.

Titanic – legenda trwa

W tym przypadku chodzi o film animowany. Powstał we Włoszech w 2001 roku. Za reżyserię odpowiadał Camillo Teti. Bohaterowie to wdowa z dwiema córkami, oszustka, młody potomek szlacheckiej rodziny oraz przedstawiciel bogatego rodu. Pojawiają się także postacie zwierzęce - psy, koty i myszy. W tym przypadku jednak nie dochodzi do tragicznego zakończenia. W wersji dla dzieci postanowiono zmienić losy Titanica.