Prosta historia o miłości (2010) KINO

2010-11-16 22:34
Foto
Autor: eska.pl/cinema Ilustracja zastępcza

Historia o miłości - nie do końca taka prosta:-))

Reżyserski debiut Arkadiusza Jakubika rozgrywa się na wielu płaszczyznach. Jedną z nich jest, jak w tytule, prosta historia miłosna. Jednak równolegle z nią i na tych samych prawach istnieje rzeczywistość tworzenia filmu.

Dwoje scenarzystów - On i Ona, podczas podróży pociągiem wymyśla scenariusz „prostej historii o miłości”. Na początku bohaterowie ich historii funkcjonują w sali prób, z umowną scenografią plenerów i wnętrz, by wreszcie przesiąść się do prawdziwego pociągu.

Widzimy zagubioną kobietę - Martę, pewnego siebie mężczyznę - Aleksa i ich przypadkowe spotkanie, w które niespodziewanie ingeruje reżyser - Patryk.

Jesteśmy w pociągu na planie filmowym. Historia odwraca się o 180 stopni, postacie zyskują nową tożsamość. Marta jest uznaną aktorką i partnerką Patryka, Aleks debiutuje w filmie. Z każdą sceną obserwujemy rodzącą się namiętność między Martą a Aleksem, ale nie wiemy czy „filmową”, czy „realną”.

Te dwa plany przeplatają się wzajemnie i uzupełniają. To konstrukcja rozrywana retrospekcjami i ingerencjami scenarzystów. Oni wymyślają fabularny trójkąt i stawiają swoich bohaterów (również i siebie) w sytuacjach zdrady, kłamstw, rozstań i namiętności.

To film o miłości i o opowiadaniu o miłości. Film, w którym bohaterowie są niepewni i głodni prawdziwych uczuć, aż po zaskakujący finał, w którym każdy z nich odnajduje swój cel i tożsamość.

Prosta historia o miłości (2010, Polska, 80 minut)
Premiera: 25 maja 2010 Świat, 19 listopada 2010 Polska.

Reżyseria: Arkadiusz Jakubik
Obsada: Magdalena Popławska, Rafał Maćkowiak, Bartłomiej Topa, Andrzej Andrzejewski, Henryk Gołębiewski, Arkadiusz Jakubik, Edyta OlszówkaNAJNOWSZE