Opowieść podręcznej ukaże się w Polsce za darmo? Powstała petycja o udostępnienie serialu

2020-10-26 16:15 AW
Opowieść podręcznej
Autor: Materiały Prasowe

Opowieść podręcznej to serial na podstawie powieści Margaret Atwood pod tym samym tytułem, którego pierwszy sezon ukazał się w 2017 roku. Ukazuje on historię dystopijnego świata w państwie Gilead utworzonym w niedalekiej przyszłości na terenie obecnych Stanów Zjednoczonych. Gilead rządzony jest przez pseudochrześcijańską dyktaturę, historię widzimy oczami Fredy, która jest podręczną, płodną kobietą kierowaną do bezdzietnych rodzin, a jej jedynym celem jest przynoszenie na świat potomstwa.

Opowieść podręcznej zostanie udostępniona w Polsce za darmo? Pojawiła się petycja do HBO o umożliwienie wszystkim polskim widzom obejrzenia serialu. Opowieść podręcznej ukazuje nie tylko los podręcznych, ale także codzienne życie kobiet Gileadu, które muszą być w pełni posłuszne mężczyznom, a każdy przejaw nieposłuszeństwa jest bardzo surowo karany.

Opowieść podręcznej zostanie udostępniona w Polsce za darmo?

Autorem petycji jest polski kompozytor Antoni Komasa-Łazarkiewicz, syn pary reżyserów Magdaleny Łazarkiewicz i Piotra Łazarkiewicza, siostrzeniec reżyserki Agnieszki Holland. Petycja Komasy-Łazarkiewicza związana jest z decyzją Trybunału Konstytucyjnego, iż przepis zezwalający na umożliwienie aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją, która zapadła 22 października. Kompozytor zwrócił się do HBO o darmowe udostępnienie polskim widzom serialu Opowieść podręcznej, a w swoim uzasadnieniu napisał m.in.:

W Polsce realizuje się właśnie rękami religijnych ekstremistów scenariusz pozbawienia kobiet fundamentalnych praw reprodukcyjnych (...) Uważamy za szczególnie istotne, by mogły się one zapoznać i skonfrontować z tym, co jest dla nich przygotowywane. Dlatego zwracamy się do zarządu HBO Polska o nieodpłatne udostępnienie tego serialu na terenie Polski, zarówno w odkodowanym paśmie emisyjnym w telewizji, jak i na platformie cyfrowej HBO Go. Wolność, godność i równość płci jest warunkiem niezbędnym do funkcjonowania wolnych mediów, z HBO włącznie

Petycję można podpisać na stronie petycjeonline.com.

Zagraniczne filmy, które były kręcone w Polsce
NAJNOWSZE