Nie żyje Louise Fletcher - siostra Ratched z "Lotu nad kukułczym gniazdem". Wspominamy najlepsze role aktorki

2022-09-24 15:19 Natalia Nowecka
Nie żyje Louise Fletcher - kim była aktorka i w jakich filmach zagrała?
Autor: screen z wideo Nie żyje Louise Fletcher - kim była aktorka i w jakich filmach zagrała?

Louise Fletcher zasłynęła ikoniczną rolą w filmie "Lot nad kukułczym gniazdem", gdzie wcieliła się w złowieszczą siostrę Mildred Ratched. W jakich filmach jeszcze zagrała aktorka?

Zmarła ikona popkultury, Louise Fletcher. Odtwórczyni roli siostry Ratched zmarła w piątek 23 września 2022 roku. Aktorka odeszła we śnie w domu we francuskiej miejscowości Montdurausse. By uczcić jej pamięć, przypominamy najważniejsze role w jej karierze. 

Nie żyje Louise Fletcher - kim była aktorka i w jakich filmach zagrała?

Louise Fletcher urodziła się 22 lipca 1934 roku w Birmingham w stanie Alabama, a karierę aktorską rozpoczęła w latach 50. Początkowo grywała niewielkie rólki w serialach pokroju "Maverick", "The Untouchables", "77 Sunset Strip", czy "Lawman". Prawdziwy przełom w karierze Louise Fletcher nastąpił, gdy Robert Altman postanowił obsadzić ją w swoim filmie "Złodzieje jak my". Swoją kreacją zwróciła uwagę Miloša Formana, który właśnie przygotowywał adaptację powieści Kena Keseya zatytułowanej "Lot nad kukułczym gniazdem".

Rola despotycznej i sadystycznej siostry Mildred Ratched przyniosła Louise Fletcher nie tylko szereg nagród z Oscarem na czele, ale także nieśmiertelność. Pielęgniarka, będąca uosobieniem bezwzględnego autorytarnego systemu, zapisała się na kartach historii jako jeden z największych filmowych złoczyńców w dziejach. Angaż do "Lotu nad kukułczym gniazdem" nie sprawił jednak, że Louise Fletcher robiła zawrotną karierę. W kolejnych latach zaliczyła wiele wpadek, występując między innymi w zmiażdżonym przez krytyków sequelu "Egzorcysty", i w efekcie grywała zazwyczaj w B-klasowych produkcjach wątpliwej jakości. Ogromne nadzieje pokładano w jej angażu do "Dawno temu w Ameryce" Sergia Leone, jednak jej postać została ostatecznie w całości wycięta z filmu. 

Louise Fletcher spełniała się jednak na małym ekranie, występując w takich serialach, jak "Star Trek: Stacja kosmiczna", "Gdzie diabeł mówi dobranoc", "Joan z Arkadii", "Strefa mroku", "Opowieści z krypty", "Ostry dyżur" i "Shameless – Niepokorni". 

Najdziwniejsze rekordy filmowe, w które trudno uwierzyć | To Się Kręci #3
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
NAJNOWSZE