Milionerzy - te pytania nie miały poprawnej odpowiedzi! Uczestnicy przeżyli niemałe zaskoczenie

2021-01-27 19:21 AW
Milionerzy
Autor: Materiały Prasowe

Choć mogłoby się wydawać, że teleturniej Milionerzy nie należy do najbardziej szokujących czy kontrowersyjnych programów telewizyjnych, okazuje się, że tutaj też zdarzają się sytuację, które wzbudzają bardzo duże emocje. Jednak w przypadku Milionerów takie sytuacje nie są zwykle związane z reakcją czy zachowaniem uczestników, ale z pytaniami, które słyszą podczas rozgrywki. W historii programu zdarzyło się bowiem, iż nie dało się wskazać poprawnej odpowiedzi.

Milionerzy - te pytania nie miały poprawnej odpowiedzi! Jak brzmiały i jak do tego doszło? Układanie pytań w Milionerów to z pewnością zadanie niełatwe. Od trudności pytania dużo zależą także proponowane odpowiedzi, dzięki którym uczestnik często może sam wydedukować, która z nich jest prawidłowa. Zdarza się jednak, że przy układaniu pytań - a właściwie odpowiedzi do nich - poprawna odpowiedź jest więcej niż jedna lub w ogóle nie można jej wskazać.

Milionerzy - pytania bez poprawnej odpowiedzi

Przez lata emisji teleturnieju w wielu krajach przykładów takiej sytuacji pojawiło się całkiem sporo. Zdarzyły się one również w Polsce. W 2017 roku jedna z uczestniczek otrzymała pytanie, które brzmiało: 'Który z wymienionych nie wystąpił w filmie fabularnym przed prezydenturą?', a proponowanym odpowiedziami były: Donald Trump, Ronald Reagan, Lech Kaczyński i Vaclav Havel. Uczestniczka postawiła na Lecha Kaczyńskiego, po czym odpadła, a twórcy jako poprawną wskazali odpowiedź Vaclav Havel. Prezydent Czech jednak również miał na koncie udział w filmie. Havel zagrał w produkcji Każdy Młody Mężczyzna z 1966 roku. Kolejnym przykładem w polskiej edycji było pytanie, na które były tak naprawdę dwie poprawne odpowiedzi. Brzmiało ono 'Który ze szkolnych przyborów jest jednym z symboli wolnomularstwa?', a propozycje odpowiedzi, jakie usłyszał uczestnik to linijka, cyrkiel, nożyczki i ołówek. Mężczyzna postawił na cyrkiel i ta odpowiedź została uznana za poprawną. Jednak cyrkiel jest znakiem wolnomularstwa, a za symbol można uznać także węgielnicę, czyli linijkę ułożoną w kąt prosty.

W 2008 roku uczestniczka we francuskiej edycji Milionerów dostała pozwolenie na ponowne wzięcie udziału w programie po tym, jak na pytanie, które otrzymała, również można było uznać dwie odpowiedzi. Brzmiało ono: 'Czym w greckiej mitologii jest ambrozja?', a odpowiedziami były - napojem, żywnością, nimfą i ubraniem. Kobieta postawiła na odpowiedź 'napój', a poprawną odpowiedzią była 'żywność'. Po emisji odcinka eksperci uznali jednak, że niektóre napoje także można uznać za żywność, dlatego na to pytanie poprawne są dwie odpowiedzi. Ciekawostką jest także przykład mężczyzny, który postanowił iść na wojnę z twórcami programu. Wszystko rozbiło się o pytanie 'Która stolica położona jest najwyżej nad poziomem morza?', gdzie odpowiedzi brzmiały Meksyk, Quito, Bogota i Katmandu. Uczestnik wybrał Katmandu, jednak za poprawną uznana była odpowiedź Quito. To miasto położone jest najwyżej spośród wymienionych, jednak uczestnik upierał się, że pytanie nie było wystarczająco konkretne, a poprawną odpowiedzią jest La Paz, stolica, która faktycznie położona jest najwyżej ze wszystkich stolic świata. Mężczyzna wysyłał wiadomości do producentów programu z prośbą o przywrócenie go, jednak twórcy Milionerów nie uznali, że jego zarzuty są słuszne.

ESKA XD #014
NAJNOWSZE