Matylda odc. 6. Matylda (Maria Kowalska), Robert Boden (Kamil Szeptycki)

i

Autor: vod.tvp.pl Matylda odc. 6. Matylda (Maria Kowalska), Robert Boden (Kamil Szeptycki)

seriale

Matylda odcinek 10 - streszczenie. Ignacy zostaje śmiertelnie ranny. Pogrążony w rozpaczy Michał trafia do aresztu

2024-04-21 19:53

Matylda to najnowszy serial kostiumowy Telewizji Polskiej, który zadebiutował na ekranach naszych telewizorów w niedzielę, 10 marca 2024 roku. Serial opowiada o zbuntowanej córce powstańca styczniowego. W produkcji, za której reżyserię odpowiada Krzysztof Lang, występują: Maria Kowalska, Małgorzata Buczkowska, Urszula Grabowska oraz Robert Czebotar. Co wydarzy się w dziesiątym odcinku Matyldy, którego emisję zaplanowano na niedzielę, 5 maja?

W serialu Matylda ludzkie namiętności przeplatają się z ważnymi wydarzeniami historycznymi. To opowieść o walce o prawa, honor i najwyższą cnotę, jaką jest miłość. W środku toczącej się emancypacji kobiet, współpracy z zaborcą i emigracją zarobkową poznajemy tytułową bohaterkę - niespełna osiemnastoletnią Matyldę Bilińską, córkę byłego powstańca, zamożnego ziemianina zesłanego na Sybir. Młoda szlachcianka nie akceptuje świata takim, jakim jest. Buntuje się wobec utartych reguł i wierzy w to, że może oczekiwać od życia więcej, niż dostaje. Jej postawa nie jest jednak mile widziana w społeczeństwie. To przysporzy jej wielu kłopotów.

Maria Kowalska - serialowa Matylda opowiada o swojej roli

Matylda - odcinek 10

Robert Boden przybywa do pałacu na wezwanie Izabelli i Michała, żeby sprawdzić w jakim stanie jest Rubin. Mężczyzna odzyskuje przytomność i natychmiast wzywa do siebie doktora Schellmana. Izabella i Michał próbują go przekonać, że spadł z konia, ale lekarz przyjmuje to z powątpiewaniem. Robert zamierza zabrać z pałacu Matyldę, bo uważa, że nie jest tam już bezpieczna, ale ona chce zostać i zrealizować do końca plan Michała. On jednak obawia się, że wkrótce może się stać taki sam zły jak Rubin. Izabella uważa z kolei, że obecność Matyldy w pałacu wpływa dobrze na wszystkich. Tymczasem Tadeusz Biliński zjawia się w Lublinie i niemal natychmiast wpada na Zachara. Kozak poznaje go i rusza za nim. Dochodzi między nimi do walki w zaułku lubelskiej starówki. Bilińskiemu udaje się zabić Zachara, sam zostaje ranny, ale udając dziennikarza zjawia się na pensji madame Kretoczkin i wypytuje o Matyldę. Ta nabiera podejrzeń i wzywa policję. Biliński ucieka z pensji w ostatniej chwili dzięki pomocy Misi, która niegdyś dzieliła pokój z Matyldą na pensji. 

Adam przy pomocy Heleny i Witolda wstaje z łóżka. Aleksandra znowu przeżywa emocje związane ze zbliżającym się ślubem z Sokołowem. Rubin w rozmowie z domownikami wraca do tematu wnuka. Michał, Izabella i Ignacy dochodzą do wniosku, że przebywająca w przytułku Wanda Bilińska to matka Matyldy. Matyldzie trudno uwierzyć, że rodzice, których do niedawna uznawała za zmarłych, żyją. Boden, Michał oraz Ignacy postanawiają odbić matkę Matyldy z lubelskiego przytułku. W tym samym czasie Zbych nie tylko namawia Wichra na wyjazd do Ameryki, ale powtarza plotki na temat Ady i jej relacji z Rubinem. Ten traktuje Adę bardzo brutalnie, a kiedy dowiaduje się od Żabińskiego o śmierci Zachara i wizycie Bilińskiego na pensji, madame Kretoczkin wpada w prawdziwą wściekłość. Tymczasem Boden, Michał i Ignacy pojawiają się pod osłoną nocy w przytułku, ale ich misja kończy się niepowodzeniem. Wybucha ogromne zamieszanie - Ignacy zostaje śmiertelnie ranny, a pogrążony w rozpaczy Michał trafia do aresztu. Znika też gdzieś Wanda Bilińska.

Listen on Spreaker.