Zemsta

i

Autor: East News

Matura 2021 - polski. Filmy na podstawie lektur, które pomogą zdać egzamin

2021-04-28 11:59

Matura 2021 już wkrótce. Na początku maja uczniowie szkół średnich staną do egzaminy dojrzałości. Jednym z przedmiotów obowiązkowych jest język polski. Aby zdać egzamin, potrzebna jest znajomość lektur. Przed egzaminem warto przypomnieć sobie o czym są. W tym celu można wybrać filmy. Oto lista propozycji, które warto obejrzeć przed maturą.

Matura 2021 rozpocznie się 4 maja. Pierwszego dnia maturzyści usiądą napisać egzamin z języka polskiego. Zdanie testu jest zależne nie tylko od znajomości gramatyki i umiejętności pisania tekstów. Jedną z najważniejszych rzeczy są lektury. Uczniowie do ostatniej chwili czytają książki oraz poszukują szczegółowych streszczeń. Można też wybrać filmy. W polskiej filmografii znajduje się kilka produkcji, które pomogą maturzystom przygotować się do najważniejszego egzaminu w ich życiu. Przygotowaliśmy listę filmów, które przypomną najważniejsze lektury. Warto je obejrzeć choćby podczas weekendu majowego.

Filmy dla młodzieży - najlepsze filmy o nastolatkach.

Pan Tadeusz

Pan Tadeusz to film z 1999 roku. Za jego reżyserię odpowiadał Andrzej Wajda. Ekranizacja polskiej epopei narodowej to jeden z najpopularniejszych filmów opartych na lekturach obowiązkowych. W filmie pojawiają się takie gwiazdy jak Michał Żebrowski, Bogusław Linda, Daniel Olbrychski, Grażyna Szapołowska i Andrzej Seweryn.

Lalka

Ekranizacja powieści Bolesława Prusa. Powstała w 1968 roku. Historia Stanisława Wokulskiego i jego miłości do Izabeli Łęckiej to jedna z najważniejszych lektur. W produkcji występują Mariusz Dmochowski, Beata Tyszkiewicz, Aleksander Fogiel, Halina Kwiatkowska i wiele innych.

Potop

Film Jerzego Hoffmana z 1974 roku powstał na podstawie słynnej powieści Henryka Sienkiewicza. Akcja filmu toczy się podczas potopu szwedzkiego w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. W głównych rolach występują Daniel Olbrychski, Małgorzata Braunek, Tadeusz Łomnicki i Kazimierz Wichniarz. Film był nominowany do Oscara.

Zemsta

Zemsta to jedna z ulubionych lektur polskich uczniów. Rywalizacja Cześnika i Rejenta oraz uczucie między Klarą a Wacławem rozbawiają polską młodzież. Z pewnością spodoba im się także ekranizacja. Film powstał 2002 roku za sprawą Andrzeja Wajdy. Występują w nim Janusz Gajos, Andrzej Seweryn, Agata Buzek, Cezary Żak czy Katarzyna Figura.

Ferdydurke

Jerzy Skolimowski stworzył film na postawie jednej z najbardziej skomplikowanych lektur. Film Ferdydurke to koprodukcja Polski, Wielkiej Brytanii, Francji. W obsadzie pojawili się zarówno polscy aktorzy, jak i zagraniczni. Premiera odbyła się w 1991 roku.