Krystyna Kołodziejczyk-Ziębińska nie żyje. Popularna "Grzelakowa" miała 82 lata

2021-09-14 16:39 Rafał Wróblewski PAP
Krystyna Kołodziejczyk-Ziębińska nie żyje. Popularna Grzelakowa miała 82 lata
Autor: Jan BIELECKI/East News Krystyna Kołodziejczyk-Ziębińska nie żyje. Popularna "Grzelakowa" miała 82 lata

Krystyna Kołodziejczyk-Ziębińska, aktorka filmowa i teatralna zmarła 13 września 2021. Miała w dorobku ponad 100 ról filmowych, telewizyjnych, teatralnych i radiowych.

Spis treści

  1. Krystyna Kołodziejczyk-Ziębińska nie żyje

Krystyna Kołodziejczyk urodziła się 30 marca 1939 r. w Częstochowie. Ukończyła łódzką Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera. Na wielkim ekranie debiutowała w filmie dla dzieci Król Maciuś I. W jednym z wywiadów wspominała, że warsztatu aktorki komediowej uczyła się od największych sław przedwojennego filmu i kabaretu, między innymi Adolfa Dymszy. Wspólnie z nim wystąpiła w cieszącej się wielką popularnością komedii Cafe pod Minogą z 1959 r. Przez całą karierę była obsadzana w komediach, takich jak Kogel-mogel, CK-Dezerterzy i Pogoda na jutro.

Nie żyje Jan Pęczek. Aktor "Barw szczęścia" miał 71 lat

Krystyna Kołodziejczyk-Ziębińska nie żyje

W październiku 1959 r. zadebiutowała na scenie teatralnej w Teatrze Powszechnym w Łodzi. W kolejnych latach występowała na deskach Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego i Teatrze Polskim w Bydgoszczy. W bydgoskim teatrze poznała swojego pierwszego męża reżysera Andrzeja Ziębińskiego. Występowała w licznych inscenizacjach w reżyserii Józefa Szajny, Jerzego Grzegorzewskiego oraz Adama Hanuszkiewicza w warszawskim Teatrze Nowym. Występowała także w Teatrze Studio. W ostatnich latach kariery była związana z Och-Teatrem. U boku Barbary Krafftówny występowała w komedii Trzeba zabić starszą panią, w reżyserii Cezarego Żaka.

W latach 70. często gościła na małym ekranie, między innymi w serialu Chłopi, gdzie zagrała żonę wójta. Później zasłynęła rolą Heleny Koniuszkowej w serialu Stanisława Barei, Zmiennicy. Wielokrotnie użyczała swojego głosu w filmach animowanych i fabularnych, między innymi serii filmów o Harrym Potterze. W ostatnich 20 latach występowała głównie w serialach telewizyjnych, między innymi Miodowych latach, Samo życie, Złotopolskich i 39 i pół. Pojawiała się także w Teatrze Polskiego Radia.

W 2019 r. została odznaczona Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
NAJNOWSZE