IO Jerzego Skolimowskiego polskim kandydatem do Oscara! O czym jest film i kiedy premiera w kinach?

i

Autor: materiały prasowe Gutek Film "IO" Jerzego Skolimowskiego polskim kandydatem do Oscara! O czym jest film i kiedy premiera w kinach?

"IO" Jerzego Skolimowskiego polskim kandydatem do Oscara! O czym jest film i kiedy premiera w kinach?

2022-08-30 17:11

Oscary 2023 zapowiadają się obiecująco. Poznaliśmy wreszcie polskiego reprezentanta, który powalczy o Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. "IO" Jerzego Skolimowskiego to rzeczywiście najlepszy polski film roku?

Oscary 2023 - polski film, który powalczy o nominację. Komisja Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej wybrała wreszcie polskiego reprezentanta do wyścigu oscarowego. Pod uwagę brano aż siedem rodzimych produkcji, a były to:

  • "Film Balkonowy", reż. Paweł Łoziński
  • "Iluzja", reż. Marta Minorowicz
  • "Cicha ziemia", reż. Aga Woszczyńska
  • "Kobieta na dachu", reż. Anna Jadowska
  • "IO", reż. Jerzy Skolimowski
  • "Broad Peak", reż. Leszek Dawid
  • "Fucking Bornholm", reż. Anna Kazejak

"IO" Jerzego Skolimowskiego polskim kandydatem do Oscara

30 sierpnia Radosław Śmigulski, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, ogłosił, że decyzją komisji pod przewodnictwem Ewy Puszczyńskiej oficjalnym polskim kandydatem do Nagród Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy został film "IO" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Amerykańska premiera "IO" odbędzie się na prestiżowym Festiwalu w Toronto już 13 września.

"IO": o czym jest film Jerzego Skolimowskiego?

Dzieło Skolimowskiego to zapierająca dech w piersiach odyseja, porywające kinowe doświadczenie i nakręcony z imponującym rozmachem obraz współczesnego świata. Film stał się sensacją festiwalu w Cannes, skąd wyjechał z Nagrodą Jury. Opowieść o nas samych, odbijających się w wilgotnych oczach pewnego osiołka, zachwyciła artystyczną brawurą i młodzieńczą energią, choć firmuje ją swoim nazwiskiem 84-letni mistrz europejskiego kina.

"IO": kiedy premiera filmu Jerzego Skolimowskiego?

"IO" ma również szansę na Europejską Nagrodę Filmową, a we wrześniu powalczy o Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Film zostanie pokazany przedpremierowo od 9 do 18 września w ramach przeglądu Konfrontacje Filmowe, a do regularnej dystrybucji kinowej trafi 30 września.

"IO": ZWIASTUN

Sonda
Planujesz obejrzeć ten film?

QUIZ. Czy te klasyki kina dostały Oscara za najlepszy film?

Pytanie 1 z 10
"Zielona Mila"
Najdziwniejsze rekordy filmowe, w które trudno uwierzyć | To Się Kręci #3