Filmy o wampirach – horrory, romanse, komedie. Absolutny TOP 16

2020-06-15 12:26
Filmy o wampirach
Autor: East News/Mary Evans Picture Library

Filmy o wampirach łączy właściwie tylko jedno – wampiry! Chociaż krwiopijcy z reguły są do siebie dosyć podobni, ich historie przyjmują formy horrorów, romansów, a nawet... komedii! Które z nich szczególnie warto zobaczyć? Oto TOP 16 filmów o wampirach.

Filmy o wampirach powstają od samego początku kina i nie tracą na popularności! Dawniej wampiry dominowały filmach grozy spod znaku Nosferatu, później trafiły do nastoletnio-romantycznych produkcji w stylu Zmierzchu, a ostatnio stają się obiektem eksperymentów jak ten w "Co robimy w ukryciu". Filmy o wampirach realizowane są na całym świecie i łączy je specyficzna dieta krwiopijców, ale wszystko inne może się zmieniać. Niektóre wampiry mogą znieść promienie słońca, a inne w ciągu dnia giną. Niektórzy krwiopijcy boją się czosnku, krzyża i drewnianych kołków, a innych najbardziej przeraża zakażenie krwi. Filmy o wampirach są kierowane do dzieci i dorosłych, kobiet i mężczyzn, a tylko od widzów zależy, jaki poziom grozy, romantyzmu czy absurdu chcieliby zobaczyć. TOP 16 filmów o wampirach przed wami!

Filmy o wampirach: Zmierzch

Zwykła dziewczyna, Bella, z wzajemnością zakochuje się w przystojnym wampirze, Edwardzie. Ponieważ jednak jest bardzo delikatna, pachnie wyjątkowo smakowicie i przyjaźni się z wilkołakiem, potencjalny związek może okazać się niemożliwy…

Filmy o wampirach: Wywiad z wampirem

Brad Pitt, Tom Cruise i Antonio Banderas w jednym z najsłynniejszych filmów o wampirach w historii! Niechętny zabijaniu krwiopijca udziela wywiadu – opowiada o swoim życiu w mroku, kolejnych zbrodniach potężnego Lestata, a także o miłości, ekstazie i rozpaczy.

Filmy o wampirach: Co robimy w ukryciu

Komiczny paradokument o wampirach, których życie skupia się na żartach, imprezach i wzajemnych docinkach! Pochodzący z różnych epok i różnych krańców świata Viago, Deacon i Vladislav żyją na przedmieściach Wellington. Na co dzień, zamiast martwić się wpływem słońca i ryzykiem spotkania łowcy, próbują zrozumieć współczesność.

Filmy o wampirach: Nosferatu

Jeden z najsłynniejszych filmów grozy w historii! Gotycka produkcja ukazuje historię młodego pośrednika w handlu nieruchomościami, który rusza do Transylwanii, by sprzedać dom wampirowi. Już wkrótce okazuje się, że krwiopijcę najbardziej interesuje młoda żona mężczyzny...

Filmy o wampirach: Pozwól mi wejść

Szwedzki oryginał i hollywoodzki remake ukazują niemal tę samą historię: prześladowany w szkole kilkunastoletni chłopiec poznaje tajemniczą dziewczynkę, której pojawienie się rozpoczyna serię śmierci. Już wkrótce okazuje się, że cudowna przyjaciółka jest wampirzycą!

Filmy o wampirach: Tylko kochankowie przeżyją

Tilda Swinton i Tom Hiddleston w romantycznym horrorze Jima Jarmusha. Eve i Adam, para zakochanych krwiopijców po latach odbudowuje swój związek, cieszy sztuką, muzyką i spokojem ciemności. Pewnego dnia do ich życia wpada nieobliczalna młodsza siostra Eve, powodując cały ciąg nieoczekiwanych i niebezpiecznych zdarzeń.

Filmy o wampirach: Dracula

Gary Oldman jako hrabia Dracula rusza do Londynu, by odnaleźć kobietę, która wygląda jak jego utracona przed laty ukochana. Drogę przyzwyczajonego do luksusów krwiopijcy znaczą kolejne ofiary, a jego śladem rusza profesor Van Helsing. Film Francisa Forda Coppoli jeden z najlepszych filmów o wampirów w dziejach!

Filmy o wampirach: Od zmierzchu do świtu

Wampirza historia ze scenariuszem Quentina Tarantino, więc pełna nawiązań do klasyków i bardzo krwawa. Dwaj bracia-mordercy (Tarantino i Clooney) biorą zakładników i uciekają z nimi do Meksyku. Trafiają do nocnego klubu, który okazuje się siedzibą wampirów.

Filmy o wampirach: Byzantium

Dwie tajemnicze piękności zjawiają się małym nadmorskim kurorcie i od razu zaprzyjaźniają się z okolicznymi mieszkańcami. Kiedy jednak ich prawdziwa tożsamość wychodzi na jaw, sympatia zamienia się we wrogość. Tak zaczyna się seria tragicznych wydarzeń, które na zawsze zmienią oblicze małego miasteczka...

Filmy o wampirach: Buffy – postrach wampirów

Wszyscy kojarzą serial o Buffy, ale warto pamiętać, że wcześniej powstał film o pogromczyni wampirów! Chociaż w roli głównej wystąpiła inna aktorka, na ekranie towarzyszyły jej gwiazdy: Luke Perry, Donald Sutherland i Hilary Swank! W filmie wystąpił też Ben Affleck, ale o jego roli „koszykarza numer 10” trudno powiedzieć coś więcej…

Filmy o wampirach: Blade – wieczny łowca

Historia na podstawie popularnego komiksu: półczłowiek, półwampir staje przeciwko krwiopijcom, by bronić ludzkości, a że ma siłę Wesleya Snipesa, staje się opiekunem, którego trudno pokonać. Typowe kino lat 90-tych – jeżeli zaakceptujecie stylistykę, możecie dobrze się bawić!

Filmy o wampirach: Underworld

Kate Beckinsale jako wyjątkowa wampirzyca, która bierze udział w wojnie swojej rasy z wilkołakami i odkrywa tajemnicę, która może zmienić losy świata. Kluczem do zwycięstwa i przetrwania krwiopijców ma okazać się człowiek! Underworld to film udany o tyle, że cztery razy do kin trafiały jego kontynuacje!

Filmy o wampirach: Królowa potępionych

Mniej lubiana, ale jeszcze bardziej kontrowersyjna kontynuacja Wywiadu z wampirem. Po latach głębokiego snu Lestat budzi się i postanawia zostać gwiazdą rocka. Jego muzyka przywraca do życia przerażającą królową wampirów i rozpoczyna serię wydarzeń, które mają wstrząsnąć światem. To film zdecydowanie nie dla dzieci!

Filmy o wampirach: Mroczne cienie

Johnny Depp jako arystokrata, który łamie serce wiedźmie i kończy jako pogrzebany żywcem wampir. Jego kara dopełnia się, gdy po dwustu latach niewoli wydostaje się spod ziemi i trafia w sam środek szalonych lat 70-tych. Odkrywa, że świat się zmienił, jego ród podupadł, a potężna czarownica wcale nie zamierza dać mu spokoju...

Filmy o wampirach: Van Helsing

Wysłannik Watykanu rusza do tajemniczej krainy gdzieś w Europie wschodniej, by pozbyć się Drakuli i jego wampirzyc, a także zmierzyć się z wilkołakiem i monstrum Frankensteina. Misja może wydawać się trudna, ale przecież bohater ma twarz Hugh Jackmana, zaś jego asystentką zostaje Kate Beckinsale – tych dwoje może wszystko!

Filmy o wampirach: Jack Brooks: rzeźnik potworów

Komediowy horror z Freddym Krugerem (Robert Englund) w jednej z głównych ról. Mały Jack Brooks uwielbia wycieczki za miasto, ale pewnego razu potwór z piekła rodem morduje całą jego rodzinę. Od tego czasu wszystko toczy się bardzo źle, aż pewnego dnia duży Jack Brooks uwalnia starożytne zło i postanawia zemścić się za doznane krzywdy!

NAJNOWSZE