Fatma

i

Autor: Materiały prasowe Netflix

Ciekawostki z tureckich seriali. Tego mogliście nie wiedzieć!

2022-03-10 13:41

Tureckie seriale podbijają polski rynek właściwie od dobrych kilku lat. Nie tylko platformy streamingowe, ale również stacje telewizyjne poszerzają swoją bibliotekę o produkcje znad Bosforu. Oryginalne tytuły jednak różnią się od tych, które możemy oglądać w Polsce. Przygotowaliśmy kilka ciekawostek o tureckich serialach, których mogliście nie znać!

Tureckie seriale - streszczenia, obsada i ciekawostki. To wszystko interesuje polskich widzów, którzy każdego dnia oglądają przygody swoich ulubionych tureckich bohaterów. Zainteresowanie serialami jest tak ogromne, że wielu fanów nie może doczekać się kolejnych odcinków i aktywnie poszukuje strzeszczeń w internecie. Śmiało można powiedzieć, że pierwszym serialem, który spoularyzował tureckie tytuły było "Wspaniałe stulecie". To właśnie od tej produkcji wszystko się zaczęło. Później zakochaliśmy się w "Elif", "Miłości i przeznaczeniu" i jeszcze w kilku innych, równie interesujących serialach. Niewiele osób jednak wie, że to, co możemy oglądać w Polsce, znacznie różni się od tego w Turcji. Przygotowaliśmy kilka ciekawostek na temat produkcji znad Bosforu, o których mogliście nawet nie wiedzieć. Jak bardzo podejście tamtejszych widzów różni się od naszego?

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Tureckie seriale, które podbiły serca Polaków. Przypominamy największe hity

Tureckie seriale, których nie było w Polsce

Czy seriale w Turcji są dłuższe?

W Turcji jest przynajmniej kilka kanałów telewizyjnych, które emitują codziennie nowe odcinki różnych seriali. Wszystkie można oglądać praktycznie przez cały rok, bez żadnych przerw w ramówce. Tytułów jest naprawdę sporo, a utrzymanie wysokiej oglądalności to ogromne wyzwanie dla filmowych twórców. Nie wszyscy wiedzą, ale seriale, które oglądamy w Polsce są przemontowywane i mają zdecydowanie krótsze odcinki. W Turcji czas trwania jednego epizodu wynosi średnio dwie godziny! U nas to zazwyczaj 45 minut. Można powiedzieć, że jeden odcinek trwa dłużej niż cały film pełnometrażowy.

Sonda
Jakie seriale lubisz oglądać - krótsze czy dłuższe?

Dlaczego w tureckich serialach nie ma pocałunków?

W Turcji rzadko można spotkać całujących się aktorów. To nie jest tak, że nie ma w ogóle takich scen, ale warto zaznaczyć, że nie jest to częsty widok. Na odważniejsze sceny pozwalają sobie raczej telewizje prywatne, bo w publicznych trudno takich szukać. Zwykły pocałunek według władz kraju jest po prostu gorszący. Ustalono nawet limit trwania całusa na ekranie, który może wynosić maksymalnie 6 sekund. Tureckie władze nie przepadają też za przekleństwami, nagością i scenami intymnymi. Twórcy za łamanie tych reguł mogą dostać ogromne kary finansowe.

Czy tureckie seriale to tylko romanse?

Przyjęło się, że tureckie seriale to tylko romanse. Niestety nie jest to prawdą i obywatele tego kraju nie przepadają, jak wkładamy wszystkie ich tytuły do jednego worka. Turecka branża filmowa może pochwalić się naprawdę wieloma świetnymi komediami, dramatami, thrillerami, a nawet kryminałami. Wiele z tych produkcji znajdziecie nawet na Netfliksie. Jeżeli nie lubicie romansów lub zraziliście się do tureckich miłosnych telenowel, to stworzyliśmy artykuł o najlepszych serialach z tego kraju, który możecie przeczytaj klikając TUTAJ. Gwarantujemy, że każdy znajdzie coś dla siebie.