Andrzej Grabowski prawie minął się z rolą Ferdka Kiepskiego. Miał go zagrać inny aktor

2022-10-03 15:55 Joanna Dembek
Andrzej Grabowski
Autor: AKPA Andrzej Grabowski nie był na początku brany pod uwagę do roli Ferdynanda Kiepskiego

Trudno wyobrazić sobie "Świat według kiepskich" bez Andrzeja Grabowskiego. Prawda jest jednak taka, że pierwotnie inni znani aktorzy byli brani pod uwagę do tej roli. Będziecie zaskoczeni!

Świat według Kiepskich to serial komediowy telewizji Polsat, który pokazuje stereotypową polską rodzinę. Popularny sitcom produkowany był od 1999 do 2021 roku, a emisja nowego sezonu zakończy się 23 listopada 2022 roku. Andrzej Grabowski wcielał się w postać głowy rodziny - Ferdynanda Kiepskiego - bezrobotnego, który nie stroni od piwa i stara się najmniejszym nakładem sił zarobić pieniądze. Trudno sobie wyobrazić, że ktoś inny miałby wcielać się w tę postać, aczkolwiek na etapie castingów wielu innych, uznanych aktorów dostało propozycję wystąpienia w kultowym tasiemcu.

Andrzej Grabowski: "Przyjąłem tę rolę, bo w teatrze nie miałem co robić"

Andrzej Grabowski jest aktorem, który nawet rolą w "Świecie według Kiepskich" nie dał się zaszufladkować, co udowodnił grając również wiele dramatycznych ról, zarówno w filmach, jak i serialach: Gebels w "Pitbullu", prezes w "Pokocie", czy Musiał w "Drogówce", to tylko niektóre z nich. Aktor potrafi również świetnie odnaleźć się w roli jurora w popularnym show "Taniec z gwiazdami".

Mało brakowało, a Andrzeja Grabowskiego ominęłaby przygoda z serialem "Świat według Kiepskich". Propozycję wcielenia się w męża Halinki otrzymało wielu innych aktorów, którzy ostatecznie odmówili przyjęcia propozycji, ze względu na zbyt żenującą fabułę.

Współproducentka sitcomu i autorka książki "Świat według Kiepskich" wyznała, które polskie gwiazdy kina miały szansę wcielić się w postać Ferdka.

Wysyłałam scenariusze do pierwszoligowych aktorów. Na celownik wzięliśmy Janusza Gajosa, świętej pamięci Krzysztofa Kowalew­skiego, Janusza Rewińskiego, Stanisława Tyma, Jerzego Bończaka i Grzegorza Warchoła – mam nadzieję, że nikogo nie pominęłam. Nie wysyłałam tekstów do wszystkich naraz, tylko po kolei. Było to czasochłonne, ponieważ każdy otrzymywał scenariusz pocztą – nie było wszak internetu – musiał się z nim zapoznać i wreszcie dać odpowiedź. Każdy odmawiał. Powód był ten sam: serial jest żenu­jący. Myślę, że bali się tej przaśności, tej zbyt prostackiej powierz­chowności Kiepskiego, więc z obsadzeniem głównej roli męskiej mieliśmy poważny problem - powiedziała Anna Skowrońska w swojej książce.

Trzeba przyznać, że plejada aktorów, którzy minęli się z rolą amatora Mocnego Fulla jest imponująca. Sam Grabowski również nie do końca wierzył, że serial może osiągnąć tak dużą popularność.

Wiem, że tej roli odmówiło kilku moich kolegów. Może uważali, że to będzie klęska? Zresztą też tak uważałem, ale przyjąłem tę rolę, bo w teatrze nie miałem co robić. Aktorstwo to moja praca, a nie hobby. Po prostu zarabiam w ten sposób - powiedział w rozmowie dla "Radio Pogoda".

Premiera książki "Świat według Kiepskich", w której można znaleźć jeszcze więcej ciekawostek na temat serialu, będzie miała swoją premierę 12 października 2022.

Niezwykłe wynalazki polskich studentów | ESKA XD - Mobmania #58
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
NAJNOWSZE