Adaptacja i ekranizacja - jaka jest różnica? Tłumaczymy pojęcia filmowe

2022-02-01 16:43 Leon Pietrzak
Romeo i Julia
Autor: EAST NEWS

Czy adaptacja i ekranizacja faktycznie oznaczają to samo? Nic bardziej mylnego! Często stosujemy te pojęcia zamiennie, chociaż nie są synonimami. Między adaptacją a ekranizacją jest znacząca różnica. Po przeczytaniu tego artykułu będziecie wiedzieć już wszystko.

Adaptacja i ekranizacja - różnice. Pojęcia adaptacji i ekranizacji filmowej często bywają stosowane zamiennie jako synonimy. Między nimi istnieje jednak znacząca różnica, polegająca na odmiennym sposobie przeniesienia dzieła literackiego na ekran. Adaptacja to termin, który z pozoru wszyscy znają i rozumieją. To przecież nic innego, jak przełożenie książki na film. Problem pojawia się wtedy, kiedy zaczynamy mówić o ekranizacji, która wszystko komplikuje. Czym właściwie są te pojęcia filmowe i czy naprawdę jest między nimi znacząca różnica?

Co to jest ekranizacja?

Ekranizacja to film, który możliwie jak najwierniej przenosi dzieło literackie na szklany ekran. W pełni zachowuje jego treść i oryginalną formę. Oczywiście, drobne różnice mogą się pojawić, ponieważ trudno przenieść 1 do 1 wszystkie wydarzenia z książki. Niektóre się pomija, aby zmieścić się w rozsądnym przedziale czasowym. Jednak to nie może przeszkodzić w wiernym odwzorowaniu wybranej powieści. Znakomitym przykładem ekranizacji jest seria filmów o Harrym Potterze.

Sonda
Najbardziej udana ekranizacja to...

Co to jest adaptacja?

Można powiedzieć, że adaptacja to inspiracja. Luźno opieramy się na dziele literackim, przedstawieniu lub grze i na tej podstawie tworzymy film. Adaptacja potrafi zmienić cały kontekst i usunąć niektórych bohaterów, zmienić lokacje, a nawet zakończenie. To przeróbka utworu literackiego mająca na celu przystosowanie go do potrzeb nowych odbiorców. Doskonałym przykładem adaptacji jest film „Romeo i Julia” - gdzie wieżowce zastąpiły zamki, a miecze stały się pistoletami. Na szczęście oryginalne dialogi pozostały niezmienione. 

Podsumowanie

Warto pamiętać o tym, że ekranizacja to wiernie przeniesienie książki do filmu. Ta sama forma, identyczna treść. Wątki są zgodne z pierwowzorem i fani oryginalnych powieści nie powinny wyjść z kina niezadowoleni. Adaptacja to bardziej inspiracja. Wyobraźcie sobie, że czytacie książkę i wpadacie na pomysł zrobienia filmu na jej podstawie. Jednak niektóre wątki wam się nie spodobały, więc postanawiacie zmienić pewne wydarzenia, niektóre usunąć, a nawet zmienić całkowicie zakończenie. Świat byłby piękniejszy, gdyby twórcy filmowi informowali widzów czego mogą się spodziewać - luźnej adaptacji, czy wiernej ekranizacji.

Stranger Things 4, Skazana, Euforia 2 [NOWOŚCI Netflix, Player, HBO] | ESKA XD - Hotplota #39
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
NAJNOWSZE