35 lat temu zmarła Pola Negri. To ona była pierwszą Polką w Hollywood

2022-08-09 14:57 Leon Pietrzak
Pola Negri
Autor: Everett Collection/Everett Collection/East News

Romansowała z Charlie Chaplinem i Rudolfem Valentino. Jako pierwsza polska aktorka podbiła Amerykę i stała się wielką gwiazdą Hollywood. Kim była Pola Negri?

Pola Negri to międzynarodowa gwiazda kina niemego. Aktorka zmarła w Teksasie 1 sierpnia 1987 roku, ale do dziś pozostaje legendą, o której mówi się głośno w Stanach Zjednoczonych. To jedyna polska aktorka, która osiągnęła status międzynarodowej gwiazdy i jako jedna z pierwszych osobistości Hollywood zainteresowała widzów nie tylko na ekranie, ale również poza nim. W Polsce powstał nawet festiwal "Pola i inni", na którym w ramach upamiętnienia artystki emitowano filmy z jej udziałem. W 2012 Janusz Józefowicz zrealizował biografię 3D, gdzie w rolę Poli wcieliła się Natasza Urbańska, a w sierpniu 2014 została wydana książka o barwnym życiu aktorki. Kim tak naprawdę była Pola Negri, czyli pierwsza ekranowa femme fatale?

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Znani Polacy, którzy osiągnęli sukces w Hollywood

Polskie seriale popularne za granicą | To Się Kręci #6

Pola Negri i początek kariery

Aktorka urodziła się 3 stycznia 1896/1897 roku w Lipnie i tak naprawdę nazywała się Apolonia Chalupec. Swoją karierę zaczynała w warszawskich teatrach, w których szybko zdobyła dużą popularność. W 1914 roku zaproponowano jej rolę w filmie "Niewolnica zmysłów". Propozycji pojawiało sie coraz więcej, więc zdecydowała się na korzystanie z pseudonimu Pola Negri, który wziął się od jej ulubionej włoskiej poetki - Ady Negri. Trzy lata później wyjechała do Berlina i tam zdobyła rolę u reżysera Ernstema Lubitschema. To on okazał się złotym kluczem, który otworzył drzwi do wielkiej kariery.

Sonda
Czy byłeś kiedyś w Hollywood?

Pola Negri - pierwsza Polka w Hollywood

Po filmach "Oczy mumii Ma", "Carmen" i "Sumurun" zauważono ją nawet w Hollywood. W 1923 roku wyjechała do USA, gdzie zagrała słynną carycę Katarzynę. Momentalnie została gwiazdą kina niemego, a nawet symbolem seksu. Romansowała m.in. z Valentino i Chaplinem. Mimo, że odnosiła ogromne sukcesy w filmach niemych, to w tych dźwiękowych nie było już tak kolorowo. Zdecydowała się wrócić na jakiś czas do Berlina, ale minister Niemiec zakazał jej grać w filmach z powodu rzekomo żydowskiego pochodzenia. Co ciekawe, w jej obronie stanął Adolf Hitler, który był wielbicielem Poly Negri. Dzięki niemu ponownie wskoczyła na wielkie ekrany, ale ostatecznie i tak postanowiła wrócić do USA, gdzie zagrała w jeszcze kilku projektach. Zmarła w 1987 roku w Teksasie (San Antonio). Miała wtedy 90 lat.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
NAJNOWSZE