Znani Polacy, którzy osiągnęli sukces w Hollywood

2021-11-08 17:05 Leon Pietrzak

Wielu Polakom z branży filmowej nie wystarcza sukces na rodzimej ziemi. Miejsce urodzenia, a nawet akcent i język nie przeszkodziły niektórym w osiągnięciu sukcesu w Hollywood. Często czytamy, że polscy aktorzy próbują swoich sił w Stanach Zjednoczonych, ale zazwyczaj nic wielkiego z tego nie wychodzi. Jak jest naprawdę? Kto z Polski zrobił karierę w USA?

Polacy w Hollywood robią karierę od wielu lat. Pierwszą aktorką, która spełniła swój amerykański sen jest Pola Negri (właśc. Apolonia Chalupec). Gwiazda kina niemego urodziła się w Lipnie i zrobiła niesamowitą karierę w Ameryce, której nikt później długo nie powtórzył. W 1917 r. wyemigrowała do Berlina i nawiązała współpracę z reżyserem, który wypromował ją na europejskim rynku. Zagrała w takich filmach, jak "Madame Dubarry" i "Sumurun", po których zaproszono ją do Hollywood. Pola Negri stała się wtedy pierwszą Polką, która podpisała kontrakt z amerykańską wytwórnią filmową.

Kto z Polski dostał Oscara i kto był nominowany do nagrody?

Najważniejszym wyróżnieniem w światowej kinematografii jest bez wątpienia nagroda przyznawana przez Amerykańską Akademię Sztuki - czyli Oscary. Pierwszy Polak, któremu wręczono nagrodę Akademii to Leopold Stokowski, który dostał wyróżnienie za muzykę do filmu Disneya "Fantazja". Wyróżnieniem Akademii mogą pochwalić się również, m.in. Janusz Kamiński (Lista Schindlera, Szeregowiec Ryan), Paweł Pawlikowski (Ida), Roman Polański (Pianista) i Andrzej Wajda, którego w Hollywood nikomu przedstawiać nie trzeba. Polacy łącznie otrzymali aż 11 Oscarów i wiele nominacji w kilku kategoriach.

Uwiodła Chaplina i Valentino. Pola Negri - polska królowa Hollywood | Historia z Koprem

Sukces Polaków w światowych produkcjach

Jednym z najbardziej znanych operatorów filmowych w Hollywood jest Sławomir Idziak, który współpracował z wielkimi zagranicznymi gwiazdami. Jego umiejętności spodobały się nawet Natalie Portman, która bardzo chciała podjąć z nim współpracę. Jest autorem zdjęć do filmu Harry Potter i Zakon Feniksa, a za "Helikopter w Ogniu" został nominowany nawet do Oscara.

Za granicami naszego kraju bardzo dobrze poradził sobie Marcin Dorociński, który wystąpił w netfliksowej produkcji "Gambit Królowej", czy Joanna Kulig w serialu "The Eddy". Olek Krupa to aktor, który również wielokrotnie pokazywał się w amerykańskich filmach - Diamentowa afera, Szybcy i wściekli, X-Man: Pierwsza klasa. Nawet za kostiumy w popularnym serialu Stranger Things jest odpowiedzialna Polka - Małgosia Turzańska. To właśnie jej zawdzięczamy ten charakterystyczny wizerunek bohaterów inspirowany latami 80.

Zobacz listę znanych Polaków, którzy osiągnęli sukces w Hollywood lub stawiają poważne kroki w międzynarodowym przemyśle filmowym:

  • Iza Miko (Wygrane Marzenia, Straceni)
  • Rafał Zawierucha (Pewnego razu w Hollywood)
  • Andrzej Sekuła (Wściekłe Psy, Pulp Fiction)
  • Jan A.P. Kaczmarek (Marzyciel)
  • Darius Wolski (Obce przymierze, Prometeusz, Piraci z Karaibów
  • Agnieszka Holland (W ciemności, House of Cards)
  • Abel Korzeniowski (Zwierzęta nocy)
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
NAJNOWSZE