Zużywamy MILIONY maseczek dziennie i MILIARDY miesięcznie. To może mieć fatalne skutki!

2021-03-15 10:19
zurzyta maseczka
Autor: Pixabay/Tama66

3 miliony maseczek na minutę – tyle zużywa ludzkość na całym świecie. Miesięcznie to 130 miliardów! Skalę produkowania maseczek można porównać do skali produkowania plastikowych butelek. Zużywanie takich ilości maseczek może mieć fatalne skutki dla środowiska. Jak o nie dbać podczas pandemii? Naukowcy proponują kilka prostych zasad.

"Przy rosnącej liczbie doniesień o nieprawidłowej utylizacji maseczek, musimy zauważyć potencjał zagrożenia dla środowiska i zapobiec powstaniu kolejnego plastikowego problemu"- przed skutkami pandemii dla środowiska naturalnego przestrzegają badacze z Uniwersytetu Princeton i Uniwersytetu Południowej Danii.

Według ich danych skalę produkcji jednorazowych maseczek można porównać do skali produkowania plastikowych butelek, których szacowana ilość to 43 mld miesięcznie.

Jednak utylizacja butelek jest prawnie regulowana, a 25%. z nich jest przetwarzana. Dla maseczek brakuje natomiast takich regulacji.

Szkodliwe działanie na rośliny, zwierzęta i ludzi

Jak piszą naukowcy na łamach magazynu "Frontiers of Environmental Science & Engineering”, jednorazowe maseczki są często wykonane z plastikowych włókien, które nie ulegają biodegradacji. Co gorsze, mogą rozpadać się na mniejsze cząstki mikro - oraz nanoplastiku, które z łatwością mogą trafić m.in. do zbiorników słodkiej wody, oceanów.

- Skutki mogą być jeszcze gorsze w przypadku masek nowej generacji, nanomasek, które już w sobie zawierają plastikowe nanocząstki (o średnicy mniejszej niż 1 mikrometr), stanowiąc nowe źródło zanieczyszczeń nanocząstkami – piszą naukowcy.

Jak przyznają badacze - nie da się dokładnie określić, w jakim stopniu maseczki przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska mikro- i nanoplastikiem, ponieważ nie ma jeszcze jakichkolwiek danych na temat rozpadu maseczek.

- Wiemy jednak, że podobnie jak plastikowe odpady, jednorazowe maski mogą także gromadzić i uwalniać szkodliwe chemikalia i substancje biologiczne, takie jak bisfenol A, metale ciężkie, a także szkodliwe mikroorganizmy. Mogą one szkodliwie działać na rośliny, zwierzęta i ludzi - zaznacza prof. Elvis Genbo Xu z Uniwersytetu Południowej Danii.

Jak dbać o środowisko podczas pandemii?

Naukowcy proponują kilka rozwiązań, które mogą pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się problemu. Z pewnością pomogą specjalne kosze, do których wyrzucane będą wyłącznie maseczki. Potrzebne są standardy i zalecenia, które będą regulowały zasady utylizacji zużytych masek. Jednorazowe maseczki warto zastąpić odpowiednikami wielorazowego użytku. Kolejne rozwiązanie to użycie biodegradowalnych materiałów

Nowe oficjalne zasady ochrony przed koronawirusem
Sonda
Czy powinny zostać zniesione wszystkie obostrzenia?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze