Żółte naklejki na przejazdach kolejowych moga uratować życie! Co oznaczają? Jak z nich korzystać?

i

Autor: Twitter/PKP PLK Żółte naklejki na przejazdach kolejowych moga uratować życie! Co oznaczają? Jak z nich korzystać?

Żółte Naklejki na przejazdach kolejowych mogą uratować życie! Co oznaczają? Jak z nich korzystać?

2022-06-23 16:55

Żółte Naklejki na przejazdach kolejowych mogą uratować życie! Jak podkreśla PKP PLK, w sytuacjach kryzysowych znacznie usprawniają komunikacje. Gdzie dokładnie się znajdują? Jakie informacje zawierają? Jak z nich korzystać w razie wypadku? Dowiesz się więcej z dalszej części artykułu.

W czwartek w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej "Bezpieczny Przejazd", organizowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe przy ul. Golędzinowskiej w Warszawie odbyła się symulacja zderzenia lokomotywy z autem oraz pokaz akcji służb ratunkowych.

Czytaj także: Pożar autobusu przy Dworcu Zachodnim. Zobacz wideo! [UTRUDNIENIA]

Żółte Naklejki na przejazdach

"Od ponad czterech lat na wszystkich zarządzanych przez PLK przejazdach, a obecnie jest ich niemal 11 tysięcy, są żółte naklejki, które w sytuacji kryzysowej na torach znacznie usprawniają komunikację między poszczególnymi służbami i pozwalają uniknąć najgorszego scenariusza" - podkreślił Mirosław Skubiszyński.

Jak korzystać z Żółtych Naklejek?

Poza symulacją zderzenia lokomotywy z osobowym vanem i pokazu akcji ratunkowej służb organizatorzy podczas wydarzenia pokazali także, jak się zachować, kiedy pojazd utknie między rogatkami oraz jak korzystać z Żółtych Naklejek.

- Żółte Naklejki PLK znajdują się od wewnętrznej strony krzyży św. Andrzeja lub na napędach rogatek i mają trzy istotne informacje:

  • indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego składający się z 9 cyfr,
  • numer alarmowy 112
  • i numery "w razie awarii" - zaznaczył dyrektor Biura Bezpieczeństwa w PKP PLK Włodzimierz Kiełczyński.

- Kiedy pojazd zostanie unieruchomiony między rogatkami, kierowca powinien jak najszybciej opuścić pojazd, zabierając ze sobą wszystkich pasażerów, zadzwonić pod numer 112 i podać 9-cyfrowy numer przejazdu z Żółtej Naklejki PLK. Wtedy operator numeru alarmowego za pomocą specjalnie stworzonego łącza powiadomi służby PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., które w przypadku zagrożenia mogą wydać polecenie wstrzymania ruchu pociągów na danej trasie. W praktyce Żółta Naklejka PLK ma ogromne znaczenie w podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa, minimalizowaniu liczby wypadków i ratowaniu setek żyć rocznie - mówił Kiełczyński.

- Jeśli w wyniku brawury lub nieprzestrzegania przepisów między rogatkami znajdzie się sprawny pojazd, który ma wciąż włączony silnik, to kierowca powinien natychmiast ruszyć, najechać na rogatkę i ją wyłamać. Przejazd to strefa niebezpieczna i trzeba ją jak najszybciej opuścić, tymczasem w takiej sytuacji wiele osób obawia się kosztów związanych z naprawą rogatek lub uszkodzeniami samochodu - tłumaczył natomiast Mirosław Skubiszyński.

Wiceprezes PKP PLK zaznaczył, że mechanizm rogatek jest tak skonstruowany, żeby ich ewentualne wyłamanie nie powodowało poważnych uszkodzeń pojazdu i samych urządzeń.

Czytaj także: Łódź. Motorniczowie zatrzymali ruch, by uratować kaczą rodzinę! Zobacz WIDEO

- Nie warto stawiać argumentów materialnych ponad życiem swoim i pasażerów. Nie można też zapomnieć, żeby po zdarzeniu zadzwonić pod numer 112 i powiadomić o nim służby techniczne - podał.

- To właśnie te czynniki są gwarantami bezpieczeństwa. Tymczasem aż 99 proc. wypadków na torach wynika z ignorowania przepisów i znaków oraz z nieostrożności – dodał Mirosław Skubiszyński.

Symulacja zderzenia lokomotywy z samochodem. Kampania Bezpieczny Przejazd

QUIZ. Test z geografii. Najpiękniejsze jeziora w Polsce. Odgadniesz ich nazwy?

Pytanie 1 z 10
Ponoć najpiękniej wygląda o świcie. Unosi się wtedy nam nim lekka mgła i wydawać by się mogło, że rozpościerają się przed nami morskie wody. Nic dziwnego, bo to największe w jezioro w Polsce czyli
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE