ZMIANY W 500 PLUS. Wzrasta próg uprawniający do świadczenia

2022-03-16 8:50
ZMIANY W 500 PLUS. Wzrasta próg uprawniający do świadczenia
Autor: pixabay.com ZMIANY W 500 PLUS. Wzrasta próg uprawniający do świadczenia

Od 1 marca wzrósł próg uprawniający do świadczenia "500 plus dla osób niesamodzielnych". Dodatkowe świadczenie przysługuje osobom, które otrzymują miesięcznie świadczenia do 1896,13 zł brutto - przypomina Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Świadczenie zostało uruchomione w październiku 2019 r. Kierowane jest do osób, które ukończyły 18 lat, mieszkają w Polsce i mają stwierdzoną w formie orzeczenia całkowitą niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji.

Wysokość świadczenia zależy m.in. od łącznej wysokości przysługujących danej osobie świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych. W ubiegłym roku próg uprawniający do świadczenia wynosił 1772,08 zł brutto miesięcznie.

Zmiany w 500 plus. Od marca wzrasta próg uprawniający do świadczenia

Jak przypomina resort rodziny, od marca próg ten został podwyższony o ponad 124 zł, do kwoty 1896,12 zł brutto. Przy wypłacie tego świadczenia ma zastosowanie zasada złotówka za złotówkę.

Wyższy próg uprawniający do świadczenia uzupełniającego to efekt zmian w ustawie, które wprowadzają stały mechanizm waloryzacji progu. - Będzie on waloryzowany corocznie od 1 marca takim wskaźnikiem, jakim waloryzowane są renty i emerytury – wskazuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, cytowana w komunikacie resortu.

Super Raport 15.03 (Andrij Deszczyca - ambasador Ukrainy w Polsce, A. Kobieracki - były zastępca Sekretarza Generalnego NATO) Sedno Sprawy: S.Żaryn

Tegoroczny wskaźnik waloryzacji rent i emerytur wyniósł 7 proc. i o tyle wzrósł też próg uprawniający do świadczenia uzupełniającego dla osób niezdobnych do samodzielnej egzystencji.

Dodatkowe wsparcie przysługuje od miesiąca, w którym osoby ubiegające się o nie spełniły wymagane w ustawie warunki, jednak nie wcześniej niż od miesiąca, w którym złożyły wniosek o przyznanie świadczenia.

QUIZ. Pamiętasz te szkolne lektury? My podajemy tytuł, ty zgadujesz autora

Pytanie 1 z 15
Na początek coś łatwego. Kto napisał "Potop"?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze